უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტს შესაბამისი კომიტეტი 5 მარტს განიხილავს, - სახალხო დეპუტატი
უმე-ს ამკრძალავი კანონპროექტი No8371, რომელიც მზადდება მეორე მოსმენით მისაღებად, უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტი 2024 წლის 5 მარტს განიხილავს. ამის შესახებ holka.org.ua-ს კომენტარში კომიტეტის ხელმძღვანელმა, სახალხო პარტიის მსახურის დეპუტატმა ნიკიტა პოტურაევმა განაცხადა.
„იყო ჩემი კოლეგების ინიციატივა პარტია ,,ევროსოლიდარობიდან’’, რომ გარკვეულ პუნქტებზე ერთად ვიმუშაოთ“, - განაცხადა სახალხო დეპუტატმა. „დაახლოებით ორი კვირაა ვმუშაობთ, უკვე გვაქვს სრულიად მზა ტექსტი კომიტეტში განსახილველად, გვაქვს სრული კონსენსუსი ამ დოკუმენტზე’’.
პოტურაევმა დაიკვეხნა, რომ კანონპროექტის „ძალიან ძლიერი ტექსტი“ მომზადდა მეორე მოსმენისთვის.
„ეს ის შემთხვევაა, როცა ერთობლივი მუშაობის არ გვრცხვენია“, - მიიჩნევს დეპუტატი.
„მოსკოვი მღვდლების ლობისტები შეეცდებიან კანონის დისკრედიტაციას საზღვარგარეთ, მაგრამ ის განსახილველად პარლამენტში გადავა“, - ირწმუნება პოტურაევი.
მჟკ-მ დაწერა, რომ მედიის ცნობით, ვოლოდიმერ ზელენსკიმ დაავალა უმაღლესი რადას თავმჯდომარეს „არ გადადოს საეკლესიო საკითხის საბოლოო გადაწყვეტა“.