22-მა დეპუტატმა მოითხოვა დესიატინის მონასტრის დანგრევა
დეპუტატი იგორ გუზი და მისი თანამოაზრეები აცხადებენ უკრაინის დედაქალაქის ცენტრში "აგრესორი ქვეყნის უჯრედის" განადგურების აუცილებლობაზე.
უზენაესი რადას დეპუტატთა ჯგუფმა იუსტიციის სამინისტროს ხელმძღვანელს დაუსვა საკითხი კიევში უმე-ის დესიატინის მონასტრის დემონტაჟის შესახებ სასამართლო გადაწყვეტილების შესრულების შესახებ. ერს მიმართვის ერთ-ერთი ინიციატორი, სახალხო დეპუტატი იგორ გუზი საკუთარ ფეისბუქ გვერდზე.
„თითქმის ექვსი თვე გავიდა სასამართლოს გადაწყვეტილების მიღებიდან! და "დესიატინის ტაძარი" რჩება ადგილზე", - აღშფოთებულია პარლამენტარი. – კოლეგ დეპუტატებთან ერთად (მათ შორის მე - 22 დეპუტატი) მივმართეთ იუსტიციის მინისტრს კითხვით: როდის აღსრულდება სასამართლო გადაწყვეტილება? როდის დაიშლება აგრესორი ქვეყნის გადმონაშთი უკრაინის დედაქალაქის ცენტრში?!“
სახალხო დეპუტატის თქმით, "უკრაინის რელიგიური შენობის მიმდებარე ტერიტორია - დესიატინის ეკლესია - თავისუფალი უნდა იყოს მოსკოვის ეკლესიის ყოველგვარი გავლენისგან".
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 15 თებერვალს კიევის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა უკრაინის ისტორიის ეროვნული მუზეუმის სარჩელი დესიატინის მონასტრის შენობის დანგრევის შესახებ. 14 სექტემბერს ჩრდილოეთის სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა რელიგიური თემის საჩივარი პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე. ამავე დროს, მოსამართლეებმა ნაწილობრივ დააკმაყოფილეს მონასტრის ინტერესები, შეინარჩუნეს ტაძრის საკუთრება.
მონასტრის ადვოკატმა ოლეგ პოვალიაევმა განაცხადა, რომ სასამართლოს განაჩენის შესრულება შეუძლებელია და მონასტერი საკასაციო სასამართლოში გასაჩივრებას გეგმავს.