ქკსა მრევლს მოუწოდა მასობრივი მღვდელმსახურებისგან თავი შეიკავონ
COVID გავრცელების წინააღმდეგ ბრძოლის ფარგლებში კიევის მერიამ მრევლს მოუწოდა გადავიდნენ დისტანციურ მსახურებაზე.
ქალაქ კიევის სახელმწიფო ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ ვალენტინ მონდრიევსკიმ კიევის რელიგიურ ორგანიზაციებს მიმართა თხოვნით თავი შეიკავონ მასობრივი ეკლესიური რიტუალებისგან კორონავირუსის გავრცელების თავიდან ასაცილებლად, იუწყება ქკსა ოფიციალური საიტი.
«მოახლოებული დღესასწაულების გათვალისწინებით, ქალაქის მერიამ მიმართა რელიგიურ ორგანიზაციებს თხოვნით თავი შეიკავონ მასობრივი საეკლესიო რიტუალის ჩატარებისგან და შესთავაზა ალტერნატიული გზა მღვდელმსახურების ადგილიდან უკრაინის სახელმწიფო არხებისა და ინტერნეტ ქსელების საშუალებით პირდაპირ ეთერში გადმოიცეს მღვდელმსახურება», – თქვა ჩინოვნიკმა. მან აღნიშნა, COVID-19 გავრცელების მხრივ სიტუაცია კიევში «ჯერ კიდევ დამაიმედებელი არ არის» და მერია იმედს გამოთქვამს რელიგიური ორგანიზაციები მხარს დაუჭერენ მათ მოწოდებას.
მონდრიევსკიმ ასევე ხაზი გაუსვა, რომ მკაცრი ლეგულაციების მოხსნა მოხდება ქვეყანაში კოვიდ ინფექციის გავრცელებისა და საავადმყოფოებში თავისუფალი ადგილების რაოდენობის დინამიკაზე დაკვირვების შედეგად.