რუმინეთის საპატრიარქომ დააარსა "უკრაინის რუმინული მართმადიდებლური ეკლესია "
რუმინეთის ეკლესიის სინოდმა აკურთხა რუმინეთის მართლმადიდებლური თემები უკრაინაში, გადავიდნენ რუმინეთის საპატრიარქოს იურისდიქციაში.
2024 წლის 29 თებერვალს გაიმართა რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის სხდომა, იუწყება Basilica.ro.
სინოდის ერთ-ერთი მთავარი გადაწყვეტილება ეხებოდა უკრაინის მართლმადიდებლურ თემებს, კერძოდ: „კურთხევა, წახალისება და მხარდაჭერა უკრაინის რუმინეთის მართლმადიდებლური თემების ინიციატივას ზიარების აღდგენის შესახებ დედაეკლესიასთან, რუმინეთის საპატრიარქოსთან, რელიგიურ სტრუქტურაში მათი ლეგალური ორგანიზაციის მეშვეობით სახელწოდებიტ ,, უკრაინის რუმინული მართლმადიდებლური ეკლესია’’.
მჟკ ადრე წერდა, რომ მოლდოვის ეკლესიამ კიდევ 6 სასულიერო პირი აკრძალა რუმინეთის საპატრიარქოში გაწევრიანების გამო.