უმე-მა კომენტარი გააკეთა "უკრაინის რუმინული ეკლესიის" შექმნაზე
საპატრიარქოს საკათედრო ტაძარი ბუქარესტში. ფოტო: Википедия საპატრიარქოს საკათედრო ტაძარი ბუქარესტში. ფოტო: Википедия
მიტ. კლემენტმა განაცხადა, რომ რუმინეთის ეკლესიის გადაწყვეტილება გამოწვეული იყო უკრაინის რუმინულენოვანი სამრევლოების შიშით ხელისუფლებისა და მეუ-ს ქმედებების გამო.
უმე-ის სინოდალური ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა მჟკ-სთვის კომენტარი გააკეთა რუმინეთის საპატრიარქოს გადაწყვეტილებაზე „უკრაინის რუმინული ეკლესიის“ შექმნის შესახებ.
მან აღნიშნა, რომ უკრაინის პარლამენტის მიერ უმე-ის აკრძალვის თემამ შოკში ჩააგდო არა მხოლოდ ჩვენი თანამემამულეები.
„რაც არ უნდა ეცადონ უკრაინელი პოლიტიკოსები გაამართლონ ევროპელი კოლეგების წინაშე მათი თანამემამულეების რელიგიური ნიშნით სეგრეგაცია, უცხოეთიდან უფრო და უფრო მეტი სიგნალი მოდის ევროპის ფუნდამენტურ უფლებებთან და უკრაინაში სინდისის თავისუფლებასთან დაკავშირებული სიტუაციის შეშფოთების შესახებ. რუმინეთის სინოდის გადაწყვეტილება, იმაზე მეტყველებს, რომ ეს შეშფოთება სწრაფად გადავა პრაქტიკულ სიბრტყეში“, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
მისი თქმით, „რუმინეთის ეკლესიამ თავისი გადაწყვეტილებებით მთელ მსოფლიოს დაუმტკიცა უმე-ის შესაძლო ღია სახელმწიფო აკრძალვისა და დევნის ფაქტი, რომლის ნაწილია რუმინულენოვანი სამრევლოები და მონასტრები უკრაინის ტერიტორიებზე თანამედროვე რუმინეთის მიმდებარედ.”
„ასეთი საეკლესიო ერთეულებისთვის თავისი იურისდიქციის შეთავაზებით, რუმინეთის ეკლესია აცხადებს აშკარა საფრთხეს, რომ უკრაინაში ისინი შეიძლება აღმოჩნდნენ დაუცველები, ან კიდევ უფრო უარესი, აკრძალული. ეს არის ხმამაღალი სიგნალი უკრაინის პარლამენტისთვის, თუ როგორ მიიღეს უკრაინული პოლიტიკა ევროპაში და რა შედეგები მოჰყვება ამას“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა.
ამასთან, მან აღნიშნა, რომ რუმინეთის ეკლესიის სინოდის გადაწყვეტილება შეიძლება მიუთითებდეს პროცესებზე, რომლებიც პოტენციურად ემუქრება უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას.
„გაურკვეველია, საუბარია თუ არა უკრაინის კანონმდებლობით ლეგალური რეგისტრაციის იდეაზე, თუ ასეთი სტრუქტურა უკვე რეგისტრირებულია რუმინეთში. ნებისმიერ შემთხვევაში, ეს საფრთხეს უქმნის არა მხოლოდ ეკლესიის მთლიანობას, არამედ სახელმწიფო სუვერენიტეტს უკრაინის ტერიტორიაზე, ისტორიულად დაკავშირებული რუმინეთის სახელმწიფოსთან. მაგალითების მოსაყვანად შორს წასვლა არ არის საჭირო. იგივე პროცესები უკვე მიმდინარეობს ჩვენი ქვეყნის სამხრეთით და აღმოსავლეთით“, - აღნიშნა მეუფემ.
”არის კიდევ ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ფაქტორი - რწმენა და რელიგიური პრინციპები იმ მართლმადიდებლური ეთნიკური რუმინელებისა, რომლებსაც ეს მაცდური შეთავაზება მიმართავენ მოსალოდნელი განსაცდელებისა და შესაძლო დევნის პირობებში”, - ხაზგასმით აღნიშნა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა. „ყველა, ვინც იცნობს რეალურ საეკლესიო ვითარებას უკრაინის რუმინულენოვან რეგიონებში, დამეთანხმება, რომ სწორედ ეს ფაქტორია, რომელიც დღევანდელ ეტაპზე ასეთ ინიციატივას ძალიან მცირე რეალურ პერსპექტივას აძლევს.’’