მიტროპოლიტმა სერაფიმემ თქვა, თუ რატომ არ შეიძლება გეების მიერ ნაშვილები ბავშვების მონათვლა
საბერძნეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსმა, პირეის მიტროპოლიტმა სერაფიმემ ჟურნალისტის კითხვებს უპასუხა საბერძნეთში მიღებულ გეი ქორწინების შესახებ კანონთან დაკავშირებით.
ჟურნალისტის კითხვაზე მიიღებენ თუ არა პარლამენტის წევრებს (რომლებმაც მხარი დაუჭირეს გეი ქორწინების დაკანონებას) ეკლესიაში, მიტროპოლიტმა უპასუხა:
„არა, არა, არა! ჩვენ მათ არ მივიღებთ. ვინც ამას აკეთებს, განშორდა ქრისტიანულ სარწმუნოებას. ეს ქრისტეს ღალატია და იმ უბედურებისთვის უკეთესი იქნებოდა საერთოდ არ გაჩენილიყვნენ. ისინი დაიღუპებიან, თუ არ მოინანიებენ“.
ამის შემდეგ ჟურნალისტმა მიტროპოლიტ სერაფიმეს ჰკითხა: „თქვენც არ მონათლავთ ჰომოსექსუალების შვილებს?’’
ეპისკოპოსმა უპასუხა: "რა თქმა უნდა, არა! მე ვთქვი! სამი მიზეზის გამო.’’
ჯერ ერთი, ბავშვებს არ აქვთ რწმენა; მათზე ზრუნავენ მეურვეები. ამ ადამიანებს არ აქვთ რწმენა, რადგან ისინი ასე ცხოვრობენ, მაშ, როგორი რწმენა შეიძლება გადასცენ მათ შვილებს?
მეორეც, სასულიერო პირს მოუწევს მონაწილეობა მიიღოს ამ ღონისძიების დამადასტურებელ დოკუმენტებზე ხელმოწერით. ეს არ იქნება ერთგვარი აღიარება?
მესამე, თუ გვიყვარს ბავშვები, არ მოვნათლავთ მათ. რატომ? გააგებინონ, რომ მათი მეურვეების ქმედებები ცოდვილი და არასწორია“.
მჟკ ადრე წერდა, რომ პირეოსის მიტროპოლიტმა ეკლესიიდან განდევნა პოლიტიკოსები, რომლებიც მხარს უჭერდნენ გეი ქორწინებას.