რადას კომიტეტმა მეორე მოსმენით დაამტკიცა კანონპროექტი უმე-ის შესახებ
უმაღლესი რადას სხდომათა დარბაზი. ფოტო: gwaramedia.com უმაღლესი რადას სხდომათა დარბაზი. ფოტო: gwaramedia.com
რადას ჰუმანიტარულმა კომიტეტმა რეკომენდაცია გაუწია უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტის განახლებულ ვერსიას მეორე მოსმენით მისაღებად.
2024 წლის 5 მარტს უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტმა რეკომენდაცია გაუწია კანონპროექტს No8371, რომელიც კრძალავს უმე-ს მეორე მოსმენით მიღებას. ამის შესახებ სახალხო დეპუტატმა ევროსოლიდარობიდან ვლადიმერ ვიატროვიჩმა Facebook-ის საკუთარ გვერდზე დაწერა.
მისი თქმით, განახლებული კანონპროექტი „მკაცრი“ შეზღუდვებით რადას მეორე მოსმენით წარედგინება.
ამგვარად, კომიტეტის მიერ მიღებული კანონპროექტის ტექსტის მიხედვით, „რუსეთის მართლმადიდებელ ეკლესიასთან დაკავშირებული სტრუქტურები ვერ გამოიყენებენ სახელმწიფო და მუნიციპალურ საკუთრებას, ხოლო თემების გადასვლა მეუ-ში მნიშვნელოვნად გამარტივდება“.
მჟკ-ს წყაროს ცნობით, უმე-ის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტი კენჭისყრაზე მეორე მოსმენით შეიძლება 6-8 მარტს დადგეს. თუმცა, შემდეგი შეხვედრები, რომლებზეც კანონპროექტის განხილვა შეიძლებოდა, გადაიდო ფრაქცია ,,ხალხის მსახურის’’ ზოგიერთი დეპუტატის ფრონტზე მივლინების გამო.