მეუ-მ რფ-ს შეახსენა, რომ უკრაინელები თავისუფლებას სულს და ხორცს შესწირავენ
მეუ-ს სინოდი რუსეთის ხელისუფლებას ღვთის რისხვით დაემუქრა და განაცხადა, რომ უკრაინელები მზად არიან თავისუფლებას სული და ხორცი შესწირონ.
უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „იერარქებს“ რუსეთის არ ეშინიათ, იმიტომ რომ უკრაინელები თავისუფლებას სულს და ხორცს შესწირავენ, ნათქვამია უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის 2021 წლის 19 აპრილის მიმართვაში.
უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიაში შეშფოთებულები არიან რუსეთის ფედერაციის ჯარების შეკრებით უკრაინის საზღვართან. ამავე დროს არაკანონიკური სტრუქტურის ხელმძღვანელებმა განაცხადეს, რომ მათ რუსეთის ხელისუფლების არ ეშინიათ.
ეპიფანე დუმენკოსა და მისი თანამოაზრეების აზრით, „სულს და ხორცს ჩვენ შევწირავთ თავისუფლებას“ - ეს არ არის მხოლოდ ფრაზა უკრაინის ჰიმნიდან. „ეს მრწამსია - უკრაინული პოლიტიკური ნაციის ერთ-ერთი მთავარი თვისება“, - თვლიან უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში.
უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის წევრები ღვთის რისხვით ემუქრებიან რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებას და „იმათ, ვინც უკრაინაში პუტინის მოსვლას ელოდება“, აგრეთვე მათ მადლობა გადაუხადეს მოკავშირეებს, „თავისუფალი მსოფლიოს ქვეყნებს“.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა მმართველმა მოუწოდა, რომ მთელი ძალით ეცადონ დონბასში ესკალაციის თავიდან აცილებას.