20 წლის იუბილესთან დაკავშირებით სვიატოგორსკის ლავრაში უნიკალური საარქივო ვიდეო აჩვენეს
2024 წელს გადაღებული სიუჟეტი, მოიცავდა წინასწარმეტყველებებს სვიატოგორსკის მონასტრის აღორძინების შესახებ, ისტორიებს ადგილობრივი წმინდანების ცხოვრებისა და სასწაულებრივი დახმარების შესახებ, მონასტრის მთავარი სალოცავების აღმოჩენაზე.
2024 წლის 9 მარტს წმინდა მთაზე აღნიშნავენ სვიატოგორსკის მონასტრისთვის „ლავრას“ სტატუსის მინიჭების 20 წლის იუბილეს. მონასტრის პრესსამსახურმა პირველად გამოაქვეყნა საარქივო ინტერვიუ დონეცკის ეპარქიის პირველ მმართველ ეპისკოპოსთან და სვიატოგორსკის მონასტრის წინამძღვართან.
გადაწყვეტილება სვიატოგორსკის მონასტერისთვის საპატიო სტატუსის მინიჭების შესახებ მიღებულ იქნა უმე-ის წმიდა სინოდის სხდომაზე 2004 წლის 9 მარტს კიევ-პეჩერის ლავრაში უნეტარესი მიტროპოლიტი ვლადიმერის (საბოდანის) თავმჯდომარეობით.
სინოდის კრების წინა დღეს კიევის მიტროპოლიის გადამღებმა ჯგუფმა მონასტრის აღორძინების შესახებ სიუჟეტი მოამზადა.
"მისი ამოცანა იყო ეთქვა ძველი სვიატოგორსკის მიძინების მონასტრის ისტორია და მისი ამჟამინდელი ცხოვრება, ეჩვენებინა ამ მონასტრის მნიშვნელობა უკრაინის სულიერი აღორძინების პროცესში", - იტყობინება პრესსამსახური.
სიუჟეტში აჩვენეს კიეველი კოლეგების ორი ინტერვიუ დონეცკის ეპარქიის პირველ მმართველ ეპისკოპოსთან, ეპისკოპოს ალიპიასთან (პოგრებნიაკი) და სვიატოგორსკის მონასტრის წინამძღვართან, არქიმანდრიტ არსენთან (იაკოვენკო) 20 წლის იუბილესთან დაკავშირებით.
ლავრის წინამძღვარმა, მიტროპოლიტმა არსენიმ ისაუბრა მონასტრის დაარსებაზე, მის განვითარებასა და განადგურებაზე, მთავარი სალოცავის დაბრუნებაზე - ღვთისმშობლის სვიატოგორსკის ხატზე და იმ სასწაულებრივ დახმარებაზე, რომელსაც მორწმუნეები იღებენ ადგილობრივი სალოცავებიდან.
დონეცკის ეპისკოპოსმა გაიხსენა პირადი შეხვედრა უხუცეს აბატ იოანე პოკროვსკისთან, რომელმაც იწინასწარმეტყველა მონასტრის აღორძინება.
„წირვის შემდეგ მოვედით კურთხევაზე და ცრემლებით შევჩივლეთ მღვდელს, რა რთული იყო - ეკლესიაში არ შეგვიშვეს. მღვდელი კი ჩაგვეხუტა და გვითხრა: „შვილებო, ისევ მოვა დრო და გაიხსნება ეკლესიები და წმინდა მთები, და ზარები ისე დაირეკება, რომ წითელ ლიმანშიც გაიგონებენ!
უხუცესის წინასწარმეტყველება 1991 წელს ახდა.
„ხელმოწერილი იქნა ღვთისმშობლის მიძინების საკათედრო ტაძრისა და შენობების ეკლესიის საკუთრებაში გადაცემის აქტი“, - დასძინა ეპისკოპოსმა ალიპიიმ. - დიდი მღელვარება იყო. ძალიან რთული იყო მუშაობა (მონასტრის აღორძინება - რედ.), იყო ფინანსური პრობლემები. მილიონები იყო საჭირო მხოლოდ მიძინების საკათედრო ტაძრის დემონტაჟისთვის, სადაც ადრე თეატრი იყო განთავსებული. უფლის დახმარებით ყველა სამუშაო შესრულდა“.
როგორც მჟკ იუწყება, 2024 წლის 25 თებერვალს, სვიატოგორსკის ლავრას ეწვია სრულიად უკრაინული რელიგიური მსვლელობა.