უმე-ს აკრძალვა შეუძლიათ რუსეთის დოკუმენტების საფუძველზე
8371 კანონპროექტის ახალი რედაქცია, რომელიც რადის კომიტეტის მიერ რეკომენდირებულია მისაღებად მეორე წაკითხვით, შეიცავს დებულებებს, რომელთა თანახმად უმე-ს აკრძალვა შესაძლებელი იქნება რუსეთის ფედერაციის სტრუქტურების საწესდებო დოკუმენტების საფუძველზე.
მჟკ-ს განკარგულებაში აღმოჩნდა კანონპროექტში ცვლილებებათა ტაბულა.
კერძოდ, დოკუმენტში (სტ. 3.1) ნათქვამია, რომ „რმე-ის მოღვაწეობა უკრაინის ტერიტორიაზე აკრძალულია“.
მე-5 სტატიაში ნათქვამია, რომ დაუშვებელია რელიგიური ორგანიზაციის მოქმედება, თუ ის აფილირებულია უცხოურ რელიგიურ ორგანიზაციასთან (გაერთიანებასთან), რომლის საქმიანობა აკრძალულია უკრაინის კანონის მე-3 სტატიის თანახმად - „ნაციონალური და საზოგადოებრივი უშიშროების, რელიგიური ორგანიზაციების მოღვაწეობის სფეროში ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლების დაცვის შესახებ“.
ამ აფილირებით ნაჩვენებია, რომ:
· მმართველობის ორგანოების ოფიციალური დოკუმენტები და/ან გადაწყვეტილებები, და/ან წესდება (დებულება) უცხოური რელიგიური ორგანიზაციისა (გაერთიანებისა), რომლის საქმიანობა აკრძალულია... შეიცავენ უკრაინაში მოქმედ რელიგიური ორგანიზაციის (გაერთიანების) მითითებებს ან დებულებებს, მმართველობის საწესდებო ორგანოების მიერ მოცემული უცხოური რელიგიური ორგანიზაციის (გაერთიანების) კანონიკურ და საორგანიზაციო საკითხებში გადაწყვეტილებების მიღების უფლებას, რომლებიც სავალდებულოა უკრაინის ტერიტორიაზე მოქმედი რელიგიურ ორგანიზაციისთვის (გაერთიანებას) (პ. 3).
· ოფიციალური დოკუმენტებით და/ან მმათველობითი ორგანოების გადაწყვეტილებებით და/ან წესდებით (დებულებით) უცხოური რელიგიური ორგანიზაციისა (გაერთიანებისა), რომლის საქმიანობა აკრძალულია... გათვალისწინებულია უკრაინაში მოქმედი რელიგიური ორგანიზაციის (გაერთიანების) ხელმძღვანელთა და/ან სრულუფლებიან წარმომადგენელთა აუცილებელი შესვლა მოცემული უცხოური რელიგიური ორგანიზაციის (გაერთიანების) საწესდებო მმართველობით ორგანოებში.
გარდა ამისა, კანონის ახალ რედაქციაში მითითებულია, რომ წყდება რელიგიური ორგანიზაციის (გაერთიანების - რედ.) საქმიანობა, თუ ის „რუსული სამყაროს“ პროპაგანდაშია შემჩნეული.
„ამ ნორმის გამოყენებისას გათვალისწინებულია რუსული სამყაროს იდეოლოგიის პროპაგანდის გავრცელების ფაქტები, როგორც უშუალოდ რელიგიური ორგანიზაციის (გაერთიანების) მიერ, ასევე მისი მმართველობის საწესდებო ან ახვა ორგანოების მიერ, სხვა პირების მიერ, ვინც მოქმედებს მათი სახელით, დავალებით ან შეთანხმების სხვა სახით, მიუხედავად ამ შეთანხმების ფორმისა“, - ნათქვამია 8271 კანონპროექტის ახალ რედაქციაში.
გარდა ამისა, „რუსული სამყაროს პროპაგანდის“ ფაქტების დასამტკიცებლად, სახელმწიფოს შეუძლია აამოქმედოს „რელიგიური ექსპერტიზის დასკვნები“, „ფიზიკური და იურიდული პირებისგან, მედია და სხვა საჯარო წყაროებიდან მიღებული ინფორმაცია“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რადის კომიტეტმა მოიწონა უმე-სთან დაკავშირებული კანონპროექტი მეორე წაკითხვით მისაღებად.