რასაც თქვენ თავს გაუკეთებთ, ისე იქნება, - ვიატროვიჩი - ეთნოპოლიტიკის სამსახური უმე-ს წესდებების ექსპერტიზის შესახებ
უმაღლესი რადის მიერ 8371 კანონპროექტის განხილვის წინ პროფილური კომიტეტი თავის დასკვნას ნაჩქარევად აკეთებდა.
2024 წლის 5 მარტს უკრაინის უმაღლესი რადის ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის სხდომაზე სახალხო დეპუტატი ვლადიმერ ვიატკოვიჩი სასწრაფოდ მოუწოდებდა უმაღლესი რადის მიერ №8371 კანონპროექტის განხილვის გადაწყვეტილების მიღებას და მან ნაჩქარევად რჩევა მისცა ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახ. სამსახურის ჩინოვნიკებს. სხდომის ვიდეო გამოქვეყნებულია უურ-ის YouTube-არხზე.
ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახ. სამსახურის წარმომადგენლის სიტყვებით, აუცილებელია განისაზღვროს წესი, ვადები და წესდებების, რელიგიათმცოდნეობის კვლევების ექსპერტიზის ჩატარების სხვა კრიტერიუმები, რის შესახებაც ლაპარაკია აღნიშნულ კანონპროექტში.
„ჩვენ ცოტა დრო გვაქვს. <...> რასაც თქვენ თავს გაუკეთებთ, ისე იქნება“, - სახალხო დეპუტატი ცდილობდა ყველა კითხვაზე სწრაფად ეპასუხა.
„ეტყობა გვთავაზობენ, რომ სწორედ ასე განისაზღვროს უკრაინაში სინდისის თავისუფლების საზღვრები და ათასობით უკრაინული რელიგიური ორგანიზაციის ბედი, №8371 კანონპროექტის თანახმად“, - ასეთი კომენტარი გააკეთეს კომიტეტში უმე-ში სიტუაციის შესახებ.