უმე-ის დახმარების 115 ცენტრი: იურიდიული თავდაცვის ცენტრმა სამუშაო შეაჯამა
ორ თვეში უმე-ის იურიდიული თავდაცვის ცენტრმა დახმარება გაუწია 80 სამრევლოს, მართლმადიდებლური თემის 10 და კიევ-პეჩერის ლავრის 69 საქმე სასამართლოში განიხილება.
უმე-ის სამართლებრივი თავდაცვის ცენტრი 2024 წლის იანვარში გაიხსნა. 1 მარტის მდგომარეობით მიმდინარეობს 115 საქმის წარმოება. ამის შესახებ ტელეგრამ-არხი «Миряне» იტყობინება.
როგორც უფლებადამცველები აცხადებენ, ეს იყო „მტკივნეული სამართლებრივი მუშაობის, კონსულტაციების, შეხვედრების, სასამართლო მოსმენების, დანაშაულების ჩაწერის და გადაუდებელი დახმარების დრო უმე-ს ერთგული თემებისთვის, ვისაც ეს დაუყოვნებლივ ესაჭიროება“.
ცენტრი აწარმოებს 36 სისხლის სამართლის საქმეს იმ პირების წინააღმდეგ, ვინც ჩაერია რელიგიურ მსახურებაში, აღძრა მტრობა და შეზღუდა უმე-ის მორწმუნეების უფლებები.
ადვოკატებმა უკვე გაუწიეს ან ამჟამად უწევენ დახმარებას 80 მართლმადიდებლურ თემს, მიიღეს და დაამუშავეს მორწმუნეთა 141 მოთხოვნა.
იურიდიულმა ცენტრმა ასევე შეიმუშავა საპროცესო დოკუმენტების შაბლონები სამთავრობო ორგანოებისთვის, რომლებიც ზღუდავენ კიევ-პეჩერის ლავრაში მორწმუნეების წვდომას.
ადვოკატები მონასტრისა და მორწმუნეების უფლებებს იცავენ 69 საქმეში, საიდანაც 6 ბერების, 35 კი მრევლის წინააღმდეგ არის აღძრული. მხარი დაუჭირა 19 სამართალწარმოებას „აქტივისტების“ მიერ ლოცვით დგომის დროს დანაშაულის ჩადენასთან დაკავშირებით (სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლით, მოქალაქეთა რელიგიური მრწამსიდან გამომდინარე თანასწორობის დარღვევის შესახებ და ა.შ.).
ადვოკატების თქმით, პროცესი გრძელდება: „ახალი ხალხი, ბერები და საერო პირები, უერთდებიან და იცავენ სალოცავს“.
დღეს სასამართლოებში უმე-ის 10 რელიგიური თემის დაცვა მიმდინარეობს.
ცენტრის მუშაობისას უფლებადამცველებმა 70 მრევლს მისცეს ინსტრუქციები უკანონო „ტრანსფერებთან“ წინააღმდეგობის გაწევის და განახორციელეს ხუთი ყოვლისმომცველი ანტი რეიდი ღონისძიება.
ცენტრი ასევე კონსულტაციას უწევს ექვსი სასულიერო პირის ადვოკატს.
აღიძრა ხუთი სისხლის სამართლის საქმე, სადაც იცავენ უმე-ის ერთგულებასა და ღირსებას.
უახლოეს მომავალში უმე-ის აკრძალვის კანონის შესაძლო მიღებასთან დაკავშირებით, ,,ერისკაცები’’ პროგნოზირებენ, რომ იურისტების "გადაუდებელი დახმარება" ათასობით მოქალაქეს დასჭირდება ერთდროულად.
„ჩვენ უნდა ვიყოთ პროაქტიული და მოვემზადოთ. ჩვენ არ შეგვიძლია ამის გაკეთება თქვენი დახმარების გარეშე. ცენტრის მართლმადიდებელი იურისტების გაძლიერებული გუნდის მუშაობისთვის მარტის ნაკადს ვხსნით“, - წერენ Telegram-ის არხზე და დეტალებს აქვეყნებენ.
დახმარების მიღება შეგიძლიათ მისამართზე: კიევი, ქ. ლავრსკაია 16, ოთახი 304. (ბიზნეს ცენტრი „ლავრსკი“) ორშაბათიდან პარასკევის ჩათვლით 16:00-დან 19:00 საათამდე. სამუშაო საათებში შეგიძლიათ მიიღოთ რჩევა ტელეფონით: +380 (96) 941 21 01.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 19 დეკემბერს ადგილობრივი ეკლესიების იერარქებმა გამოაცხადეს ეკლესიის დასაცავად ორგანიზაციის შექმნა.