უუს-ის თანამშრომლები ჩხრეკას ატარებენ. ფოტო: СБУ უუს-ის თანამშრომლები ჩხრეკას ატარებენ. ფოტო: СБУ
2024 წლის 12 მარტს ცნობილი გახდა უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის მიერ მჟკ-ს თანამშრომლების ჩხრეკის შესახებ. მოგვიანებით, უუს-მ გამოაქვეყნა მესიჯი ტელეგრამ-არხზე, სადაც საუბარია 15-ზე მეტი ადამიანის გამოვლენასა და ოთხი მათგანის დაკავებაზე.
უუს-მ თავის ქმედებებს უწოდა "კიევში კრიმინალური ორგანიზაციის განეიტრალება, რომელიც ახორციელებდა ინფორმაციულ დივერსიას ეფესბე-ს დაკვეთით".
მათი თქმით, „თავდამსხმელები მასიურად აწარმოებდნენ და ავრცელებდნენ პრო-კრემლის ნარატივებს და პროვოკაციულ გზავნილებს, რათა გამოეწვიათ უკრაინაში სოციალურ-პოლიტიკური სიტუაციის დესტაბილიზაცია და რელიგიური სიძულვილის გაღვივება“.
ასეთი შეტყობინებების მაგალითები არ არის მოწოდებული.
სააგენტო იტყობინება "ჯგუფის" 15 წევრის გამოვლენისა და ოთხი "საკვანძო პირის" დაკავების შესახებ. ერთ-ერთი მათგანი, როგორც შეტყობინებაშია ნათქვამი, დედაქალაქის უმე-ს ეკლესიის მოძღვარია.
უუს-მ ჩხრეკისას აღმოაჩინა მობილური ტელეფონები და კომპიუტერული ტექნიკა, რომლებიც, მათი განცხადების მიხედვით, „გამოყენებული იყო აგრესორი ქვეყნის სასარგებლოდ დანაშაულებრივ ქმედებებში“.
„შეგროვებული მტკიცებულებების საფუძველზე ოთხ დაკავებულს და დანაშაულებრივი ორგანიზაციის ათ წევრი უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის შემდეგი მუხლებით არიან ეჭვმიტანილი:
▪️ 111 სტ. ნაწილი 2 (სამხედრო მდგომარეობის პირობებში ჩადენილი სახელმწიფო ღალატი);
▪️ 111-1 სტ. ნაწილი 6  (თანამშრომლობის აქტივობები);
▪️ 255 სტ. 1, 2 ნაწილი. 28 სტ. 4 ნაწილი (დანაშაულებრივი ორგანიზაციის შექმნა და მონაწილეობა);
▪️ 161 სტ. 3 ნაწილი  (ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ჩადენილი რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის გაღვივება);
▪️ 436-2 სტ. 1, 2 ნაწილი (უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის გამართლება, კანონიერად აღიარება, უარყოფა).
მისთვის აღკვეთის ღონისძიების - პატიმრობის შეფარდების საკითხი წყდება. გამოძიება დანაშაულის ყველა გარემოების დადგენისა და დამნაშავეების პასუხისგებაში მიცემის მიზნით გრძელდება.