ადვოკატი ამსტერდამი ჟურნალისტების დაკავების შესახებ: უუს-ის ქმედებები მტრობას იწვევს
ამერიკელი ადვოკატი იწყებს სანქციების განხილვას მათ მიმართ, ვინც მხარს უჭერს რელიგიური თავისუფლების დარღვევას.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ადვოკატმა ბობ ამსტერდამმა თქვა, რომ მართლმადიდებელი ჟურნალისტების დაკავება იყო კოორდინირებული, რათა ენთუზიაზმი შეექმნათ ახლად შესწორებული უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ამკრძალავი კანონპროექტის 8371-ის მიმართ. ამის შესახებ ვებგვერდი Save the UOC იტყობინება.
„ჩვენი წყაროების მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, საიდუმლო პოლიციის ამ რეიდებს არ გააჩნიათ მტკიცებულება. ისინი შეიქმნა უუს-ის მიერ შიშისა და მტრობის გაღვივებისა და მეომარი ქვეყნის გაყოფის მიზნით და უნდა გასამართლდნენ საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ პრესის თავისუფლების დარღვევის გამო“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ამერიკელი ადვოკატი ამბობს, რომ არ არსებობს წინაპირობა იმისა, რომ უკრაინაში რელიგია აიკრძალოს „და ქრისტიანობის ათასწლოვანი სახლი წაიშალოს მიწისაგან პირისა - არანაირი“, - წერს ის.
ამსტერდამის თქმით, პოლიტიკურად მოტივირებული თავდასხმა უმე-ზე არ ემსახურება უკრაინის ინტერესებს და ძირს უთხრის მოსახლეობის ერთობას კრიტიკულ მომენტში.
პრესრელიზში ასევე ნათქვამია, რომ ადვოკატი წერილობით მიმართავს ორგანიზაციებს და სამთავრობო ორგანოს მედიის ჩახშობის დაგმობის თხოვნით, ასევე სანქციების განხილვის ინიცირების მოთხოვნით რადას ცალკეული წევრების მიმართ, რომლებიც მონაწილეობენ რელიგიური თავისუფლებების დარღვევაში, მათ შორის სპიკერ რუსლან სტეფანჩუკის მიმართ.
მან აღნიშნა, რომ მჟკ არის ერთ-ერთი იმ მცირერიცხოვან უკრაინულ საინფორმაციო სააგენტოთაგან, რომელიც ავრცელებს ინფორმაციას სახელმწიფო ეკლესიის მიერ საეკლესიო ქონების უკანონო ჩამორთმევისა და ძარცვის შესახებ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 12 მარტს ცნობილი გახდა უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის მიერ მჟკ-ს თანამშრომლების საცხოვრებელში ჩხრეკის ჩატარების შესახებ. მოგვიანებით, უუს-მა გამოაქვეყნა მიმართვა, სადაც საუბარია 15-ზე მეტი ადამიანის გამოვლენისა და ოთხი მათგანის დაკავებაზე.