კნიაჟიცკი: უუს მოვიდა მჟკ-სთან მეუ-ს კრიტიკისა და უმე-ის აკრძალვის გამო
სახალხო დეპუტატის თქმით, უშიშროების ძალები შეიძლება დაინტერესდნენ მართლმადიდებელი ჟურნალისტებისგან პუტინის შესახებ ხუმრობით.
პარტია ,,ევროსოლიდარობის’’  სახალხო დეპუტატმა ნიკოლაი კნიაჟიცკიმ თავის რუბრიკაში განმარტა, რომ მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის თანამშრომლების დაკავება გამოწვეულია იმით, რომ პუბლიკაციაში გამოქვეყნდა „ევროპის მკაცრი კრიტიკა, მართლმადიდებლური ეკლესიის მიმართ და რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვა ჩვენს სახელმწიფოში“. მისი თქმით, ეს ინფორმაცია მედიის ცნობებიდან მოიპოვა.
კნიაჟიცკი ასევე თვლის, რომ უსაფრთხოების ძალები უნდა დაინტერესებულიყვნენ პუტინის შესახებ ხუმრობით, რომელიც მჟკ-მ გამოაქვეყნა სტატიაში: „ჩვეულებრივი მკვლელობა: უმე-ის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტის ახალი ტექსტის ანალიზი“.
„ჩვენ უკრაინულ საზოგადოებაში ძლიერი განხეთქილების წინაშე ვდგავართ. კონფლიქტები როგორც სახელმწიფოს, ისე ცალკეული ტერიტორიული თემების დონეზე. რატომ სჭირდება ეს ხელისუფლებას, რომელიც პომპეზურად იმეორებს კონსოლიდაციისა და სასტიკი ომის პირობებში უკრაინელების გაერთიანების აუცილებლობას, გაუგებარია. ახსნა მხოლოდ ერთია - სხვისი ბოროტი ნების აღსრულება.
პუტინ, რას აკეთებ? შეჩერდი!“ - წერს მჟკ-ს ავტორი გეორგი კოსტენკო.
„უუს-მ რეაგირება მოახდინა ასევე საზოგადოებაში დაყოფის პროპაგანდაზე, შიდა კონფლიქტების ატმოსფეროს ესკალაციაზე, „სხვისი ბოროტი ნების“ შესრულებაზე და პუტინზე ხუმრობაზე, სავარაუდოდ,“, - ვარაუდობს სახალხო დეპუტატი.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 12 მარტს უკრაინის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლებმა მასიური ჩხრეკა ჩაატარეს უკრაინელი ჟურნალისტების და უფლებადამცველების სამუშაო და საცხოვრებელ ადგილებში.