დეკანოზი სერგეი ჩერტილინი. ფოტო: скриншот видео t.me/miryany დეკანოზი სერგეი ჩერტილინი. ფოტო: скриншот видео t.me/miryany
2024 წლის 14 მარტს კიევის სოლომენსკის რაიონულმა სასამართლომ, უუს-ს გამომძიებლის შუამდგომლობის განხილვის შემდეგ, დეკანოზ სერგეი ჩერტილინს აღკვეთის ღონისძიების სახით შეურჩია 2 თვიანი პატიმრობა. ამის შესახებ ტელეგრამის არხი "მირიანე" იტყობინება.
მღვდელმა წინასწარი დაკავების იზოლატორში 12 მარტიდან 2024 წლის 5 მაისამდე უნდა გაატაროს.
„გადაწყვეტილება არის პოლიტიკური, არამოტივირებული. მე ბრალი მედება... რომელიც გამოძიებამ დამინიშნა“, - თქვა მამა სერგიმ.
ადვოკატებმა განაცხადეს, რომ განაჩენს გაასაჩივრებენ. ამისთვის დაცვას ხუთი დღის ვადა აქვს.
როგორც მჟკ იტყობინება, უუს-ს მიერ ჟურნალისტებისა და უფლებადამცველების დაკავებასთან დაკავშირებით, მჟკ-მ ღია მიმართვა გაუგზავნა საერთაშორისო უფლებადამცველ ორგანიზაციებს.