მამა სერგის დაპატიმრება არის უმე-ის მორწმუნეების დაშინების მცდელობა, - არტემ დმიტრუკი
„რა სახელმწიფოს ღალატი? იცით, რამდენი თანხა შეაგროვა მან უკრაინის შეიარაღებული ძალების მხარდასაჭერად?” – სახალხო დეპუტატმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პროკურორს მღვდლის ბრალეულობის არც ერთი მტკიცებულება არ წარმოუდგენია.
სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა Telegram არხზე კომენტარი გააკეთა უმე-ის დეკანოზ სერგეი ჩერტილინის მიმართ წარდგენილ ბრალდებაზე და "სრული გაუგებრობა" უწოდა.
„უმე-ის მღვდელი მამა სერგი ჩერტილინა სასამართლომ წინასწარი დაკავების იზოლატორში 2 თვით გირაოს გადახდის უფლების გარეშე გაგზავნა. სხდომის მიმდინარეობას პირდაპირ ეთერში ვუყურე, მაგრამ მაინც ვერ გავიგე კონკრეტულად რაში იყო იგი ეჭვმიტანილი. სიტყვები არ მაქვს, რადგან ყველაფერი, რაც პროკურორმა დღეს სასამართლოში თქვა, სრული გაუგებრობაა!“ - წერს სახალხო დეპუტატი.
არტემ დმიტრუკმა თქვა, რომ მღვდელს პირადად იცნობდა.
„ეს ადამიანი დაახლოებით ექვსი თვე ცხოვრობდა ოკუპაციაში. და ამავე დროს, მშობლიურ ეკლესიაში ლოცულობდა უკრაინისთვის, უკრაინულ ენაზე, როცა რუსი ჯარისკაცები ახლოს იყვნენ. რა სახელმწიფოს ღალატზეა საუბარი? იცით რა თანხა შეაგროვა უკრაინის შეიარაღებული ძალების მხარდასაჭერად? ათობით, ასობით ათასი გაგზავნა მამა სერგიმ ჩვენი დამცველების საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად!"
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პროკურორს არ წარმოუდგენია არც ერთი ფაქტი ან მტკიცებულება, რომელიც დაადასტურებდა ბრალდებას.
მისი აზრით, მამა სერგის დაპატიმრება შეიძლება აიხსნას მხოლოდ როგორც მცდელობა „დაშინდეს უმე-ის მორწმუნეები და აიძულონ მათ უარი თქვან ეკლესიაზე“.
„კიდევ რამდენი ადამიანი უნდა წავიდეს ციხეში რწმენის გამო, რომ შეწყვიტოთ უკრაინელი ხალხის დაცინვა? რას აკეთებთ?!" – კითხვა დაუსვა დმიტრუკმა უმე-ს მორწმუნებსა და სასულიერო პირების მდევნელებს.
როგორც მჟკ წერდა, სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა განაცხადა, რომ ის მიმართავს საერთაშორისო უფლებადამცველებს მჟკ-ს ჟურნალისტების დაკავებასთან დაკავშირებით.