ადვოკატი: მჟკ-ს ჟურნალისტის საქმე პოლიტიკური დაკვეთაა
მჟკ-ს ჟურნალისტის ვალერი სტუპნიცკის ადვოკატმა, რომელიც უუს-მ დააკავა, განაცხადა, რომ ჟურნალისტის წინააღმდეგ აღძრული საქმის შინაარსი პოლიტიკურ დაკვეთაზე მიუთითებს.
”უუს-ს გამომძიებლის მოთხოვნა პრევენციული ღონისძიების არჩევის შესახებ, ასევე ვ.ა. სტუპნიცკის მიმართ წაყენებული ბრალდებები არამარტო არ შეიცავს მითითებებს მტკიცებულებებზე, არამედ ზოგადად არ აღწერენ იმ ქმედებებს, რაც საგამოძიებო ორგანოების აზრით ეჭვმიტანილს უნდა ჩაედინა“, - ამბობს დაკავებული ჟურნალისტის ადვოკატი.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ არსებითად, ამ პროცედურულ დოკუმენტებში უბრალოდ ნათქვამია, რომ სტუპნიცკი იყო ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრი, სავარაუდოდ, იგი ამართლებდა რუსეთის ფედერაციას და ასევე ახორციელებდა ქმედებებს, რომლებიც მიზნად ისახავდა რელიგიური სიძულვილის გაღვივებას.
ამავდროულად, საგამოძიებო ორგანოებმა არ დაასაბუთეს, სტუპნიცკის რომელი ქმედებები შეიცავდა სახელმწიფო ღალატის ნიშნებს.
„ყველაფერი ზემოაღნიშნული მიუთითებს პოლიტიკურ დაკვეთაზე და ხელისუფლების სურვილზე, გაანადგურონ ადამიანები, რომლებიც არ მოსწონთ“, - დაასკვნა ადვოკატმა.