დუმენკო და ზორია პატრიარქ ნეოფიტეს დაკრძალვაზე. დუმენკო და ზორია პატრიარქ ნეოფიტეს დაკრძალვაზე.
წმ. ალექსანდრე ნეველის სახელობის საკათედრო ტაძარში სოფიაში, ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის გარდაცვლილი პატრიარქი ნეოფიტეს სამგლოვიარო ლიტურგია დაიწყო.
24-ე არხის ცნობით, დაკრძალვას ესწრებიან მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკო და მეუ-ს სპიკერი ევსტრატი ზორია.
ბმე-ის სინოდის მიტროპოლიტებმა შეშფოთება გამოთქვეს, რადგან ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესია არ სცნობს დუმენკოს სტრუქტურას. ამიტომ, დაკრძალვაზე მეუ-ს დელეგაციის ვიზიტი საკამათო გახდა. ვარენისა და ველიკო პრესლავის მიტროპოლიტმა იოანემ განაცხადა, რომ ეპიფანე დუმენკოს მოსვლამ შესაძლოა ზოგიერთი ადამიანი აღაშფოთოს, რადგან მისი სტატუსი ჯერ არ არის განსაზღვრული.
მეუ-ს დელეგაცია პატრიარქ ბართოლომეოსთან ერთად მივიდა საკათედრო ტაძარში, სადაც ლიტურგიის დასასრულს პატრიარქ ნეოფიტეს პანაშვიდს გაუძღვება. ღვთისმსახურებას ასრულებენ ბულგარელი იერარქები. დუმენკო და ზორია დგანან წმ. ალექსანდრე ნეველის ტაძრის კუთხეში.
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წინამძღვარს თან ახლავს არქიმანდრიტი ხარალამპიუსი (ნიჩევი), რომელიც პატრიარქ მაქსიმეს ხელმძღვანელობის პერიოდში ბმე-დან განდევნილი იყო.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიიდან პანაშვიდს ესწრება კორსუნისა და დასავლეთ ევროპის მიტროპოლიტი ნესტორი.
როგორც მჟკ იტყობინება, გარდაცვლილმა ბულგარეთის პატრიარქმა ნეოფიტემ ადრე განაცხადა, რომ დღეს მსოფლიოში ბოროტების ძალები მძვინვარებს, რის ერთ-ერთ მაგალითად მან მოიყვანა "დამანგრეველი ომი ძმური უკრაინის წინააღმდეგ".