რკე-ის თეოლოგმა განაცხადა, რომ სოდომის ცოდვას სოდომთან არანაირი კავშირი არ აქვს
კათოლიკე ღვთისმეტყველის სიტყვები ეწინააღმდეგება მოციქულ იუდას ცნობას, რომელიც ამბობს, რომ სოდომი და გომორა „ავხორცობის და სიძვის ადგილი იყო“.
კათოლიკე მღვდელმა და იეზუიტების ორდენის წევრმა რიჩარდ კლიფორდმა თქვა, რომ ბიბლიაში ნახსენები სოდომის ცოდვა არაფერ შუაშია სოდომთან.
იეზუიტების აზრით, სოდომისა და გომორის განადგურება, რომელიც აღწერილია დაბადების წიგნში, არ არის დაკავშირებული სოდომიის ცოდვასთან (ჰომოსექსუალიზმი - რედ.).
რიჩარდ კლიფორდი, რომელიც თავს ბიბლიის მკვლევარს უწოდებს, ამტკიცებს, რომ სოდომის ცოდვა იყო „ ემიგრანტების მიმართ არასტუმართმოყვარეობა და არა ჰომოსექსუალობის ცოდვა“.
ლოტთან მისული ანგელოზების წინააღმდეგ ძალადობის მცდელობის ბიბლიური ცნობის კომენტირებისას, იეზუიტი მღვდელი წერს, რომ „სოდომელი ხალხი კონკრეტულად არ აპირებდა ჰომოსექსუალურ გაუპატიურებას, არამედ მათ დაამცირეს ლოტი და მისი ორი სტუმარი, რომელიც მათ ეზიზღებოდათ, როგორც ემიგრანტი. “
ამავდროულად, მოციქული იუდას წერილში ნათქვამია, რომ „როგორც სოდომი და გომორა და მოსაზღვრე ქალაქები, მათ მსგავსად რომ მეძავობდნენ და აჰყვნენ უცხო ხორცს, საუკუნო ცეცხლით დასჯის ნიმუშად არიან დადგენილნი ( იუდა 1:7).