რადა ამსტერდამის აქტიურობის გამო პანიკაშია
ხელისუფლება შიშობს, რომ საერთაშორისო უფლებადამცველის ქმედებამ შესაძლოა გავლენა მოახდინოს დეპუტატებზე და გამოიწვიოს უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტის დაბლოკვა.
2024 წლის 18 მარტს უმაღლესმა რადამ მოიწვია ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის საგანგებო სხდომა საერთაშორისო უფლებადამცველი კომპანიის Amsterdam & Partners LLP-ის ხელმძღვანელის, რობერტ ამსტერდამის საქმიანობასთან დაკავშირებით. ხელისუფლება შიშობს, რომ მან შეიძლება გავლენა მოახდინოს დეპუტატებზე და ამით დაბლოკოს No8371 კანონპროექტის მიღება, იუწყება Ukrinform.
კომიტეტის წევრმა, დეპუტატმა ვლადიმერ ვიატროვიჩმა შეხვედრის შემდეგ ფეისბუქზე კომენტარი გააკეთა სიტუაციაზე და მას "უპრეცედენტო" უწოდა.
ის შეაშფოთა „უკრაინის უმაღლესი რადას დეპუტატების მიმართ მუქარის“ წერილებმა ამერიკელი ადვოკატის უფლებადამცველი ორგანიზაციის N8371 კანონპროექტთან დაკავშირებით, რომელიც იცავს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ინტერესებს.
კომიტეტმა გადაწყვიტა უჩივლოს უუს-ს, რათა მათ გადასცენ ინფორმაცია ამერიკელ კოლეგებს. სავარაუდოდ, სახალხო დეპუტატებმა შეიტყვეს, რომ საერთაშორისო ორგანიზაციას აფინანსებს ყოფილი სახალხო დეპუტატი ვ. ნოვინსკი.
ადრე LB.ua-მ ამ თემაზე ისაუბრა: „კერძოდ, ვინ უხდის ამსტერდამს უმე-მს-სთვის მუშაობაში და როგორ? ნოვინსკი სანქცირებულთა სიაშია, ამიტომ, ლოგიკურად, უნდა იყოს ერთგვარი შუამავალი.
ასეთი ვარაუდები, ცხადია, სახალხო დეპუტატების აზრით, არის სამკმარისი მიზეზი იმისთვის, რომ დაუკავშირდეთ FBI-ს, რათა რობერტ ამსტერდამმა შეწყვიტოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა უფლებების დაცვა.
როგორც მჟკ წერდა, 15 მარტს, ეკლესიის მიმდინარე დევნასთან და ხელისუფლების სურვილთან დაკავშირებით, მიიღონ სისხლის სამართლის კანონი 8371, რობერტ ამსტერდამმა მიმართა უკრაინის პარლამენტის სპიკერს და დეპუტატებს.