პოტურაევი: მედიაში გამოქვეყნებული პუბლიკაცია შეიძლება გახდეს ეკლესიის აკრძალვის მიზეზი
სახალხო დეპუტატმა ისაუბრაა, თუ რა საფუძვლებით ჩაატარებს ექსპერტიზას სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახური რუსეთის ფედერაციასთან უმე-ის კავშირის დასადასტურებლად.
უმაღლესი რადას დეპუტატმა ფრაქცია ხალხის მსახურიდან, ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნიკიტა პოტურაევმა ,,უკრინფორმ’’-თან ინტერვიუში განაცხადა, თუ როგორ აფართოებს N8371 კანონპროექტის ცვლილებების შემდეგ,  იმ საფუძვლების ჩამონათვალს, რომლებზე დაყრდნობითაც ,,სეს’’ ჩაატარებს საეკლესიო თემების ექსპერტიზას. სავარაუდოდ ამ ექსპერტიზის ჩატარების შემდეგ, კანონი N 8371, თემის აკრძალვა შესაძლებელია რუსეთის ფედერაციასთან კავშირის საფუძველზე.
„ჩვენ გავაფართოვეთ კვლევის საფუძვლები. ახლა სეს-ს შეუძლია გამოიყენოს როგორც ექსპერტიზა, ასევე სხვა მასალები: მიმართვები სახელმწიფო ხელისუფლებისგან, ადგილობრივი თვითმმართველობისგან, პუბლიკაციები მედიაში, უუს-ის მონაცემები, საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მიმართვები უკრაინაში მოს.საპატრიარქოს თემების საქმიანობის შესახებ. წინა ვერსიით, ასეთი მიმართვები არ იყო სეს-ისთვის ორგანიზაციის წინააღმდეგ რაიმე ზომების მიღების საფუძველი, რომელიც თავს უკრაინულად აცხადებს, მაგრამ მოქმედებს უკრაინის ინტერესების საწინააღმდეგოდ. ახლა არის ორგანიზაციებისა და დაწესებულებების მთელი სია, რომელთა მასალებიდან სეს-ს შეუძლია დაასკვნას ეკლესიის დაქვემდებარება ორგანიზაციასთან, რომლის ხელმძღვანელობის ცენტრი აგრესორულ სახელმწიფოშია განთავსებული“, - განაცხადა დეპუტატმა.
ექსპერტიზის შემდეგ კანონი ვარაუდობს, რომ საზოგადოებას სიტუაციის გამოსწორება 30-დან 60 დღემდე მოუწევს. ამ ვადაში საზოგადოებას შეუძლია გაასაჩივროს სოციალური შეფასების სახელმწიფო კომისიის გადაწყვეტილება, უფლება აქვს დაუყოვნებლივ არ მიმართონ სასამართლოს, არამედ შეეცადონ დიალოგის დამყარება ეთნიკური პოლიტიკის სახელმწიფო სამსახურთან და წარმოადგინონ საკუთარი კონტრარგუმენტები. თუ სეს-ის წარმომადგენლები დაეთანხმებიან მათ, შეუძლიათ გააუქმონ გადაწყვეტილება.
„თუ არა და ბრძანება არ შესრულდა კანონიერად განსაზღვრულ ვადაში, მაშინ ,,სეს’’ ვალდებულია (არ შეუძლია, მაგრამ ვალდებულია) მიმართოს სასამართლოს ასეთი რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობის შეწყვეტის წინადადებით. შემდეგ სასამართლო იღებს გადაწყვეტილებას. თუ სეს-ის არგუმენტები დამაჯერებელი იყო, მაშინ ორგანიზაციის საქმიანობას სასამართლო წყვეტს - მას არ შეუძლია მოლაპარაკებების წარმოება და საქმიანობა. კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღვნიშნავ: ყველაფერი სასამართლოს გზით გადაწყდება“, - განაცხადა პოტურაევმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწემ 2017-2021 წლებში, აშშ-ს პრეზიდენტობის კანდიდატის, დონალდ ტრამპის გუნდის მთავარი წევრი, რობერტ დესტრო ამბობდა, რომ კანონი N 8371 არის ადამიანის უფლებების დაცინვა.