ბულგარეთის ეკლესიამ პატრიარქის მოსაყდრე აირჩია
19 მარტს ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის სხდომა გაიმართა, იუწყება ვებგვერდი Б.Н.Т.
ვრაჩანის მიტროპოლიტი გრიგოლი არჩეულ იქნა პატრიარქის მოსაყდრედ. ის ასევე უხელმძღვანელებს სოფიის ეპარქიას ახალი პატრიარქის არჩევამდე.
ბმე-ის პატრიარქი ნეოფიტეს გარდაცვალების შემდეგ უპირატესი მღვდელმთავარი და სინოდი უხელმძღვანელებენ საპატრიარქო საარჩევნო საეკლესიო საბჭოს მოწვევას, რომელმაც ოთხი თვის განმავლობაში უნდა აირჩიოს ახალი წინამძღვარი.
როგორც მჟკ იტყობინება, ბულგარეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ გამოაქვეყნა იმ მიტროპოლიტების სია, რომლებიც აცხადებდნენ პრეტენზიას საპატრიარქო ტახტის დაკავებაზე ბმე-ის პატრიარქ ნეოფიტეს გარდაცვალების შემდეგ.