ილონ მასკმა აჩვენა პირველი პაციენტი, რომელსაც ტვინში ჩიპი ჩაუნერგეს
პირველმა ადამიანმა, რომელსაც თავის ტვინში ჩიპი გადაუნერგეს აჩვენა, როგორ თამაშობს ჭადრაკს აზროვნების ძალის გამოყენებით. ფოტო: УНИАН პირველმა ადამიანმა, რომელსაც თავის ტვინში ჩიპი გადაუნერგეს აჩვენა, როგორ თამაშობს ჭადრაკს აზროვნების ძალის გამოყენებით. ფოტო: УНИАН
გამოქვეყნებულ ვიდეოში პარალიზებულ მამაკაცს შეუძლია დამოუკიდებლად გადააადგილოს კურსორი კომპიუტერის ეკრანზე თავისი აზრების მეშვეობით.
2024 წლის 20 მარტს ილონ მასკმა გამოაქვეყნა ვიდეო თავის სოციალურ ქსელ X-ში (ყოფილი Twitter) და აჩვენა პირველი ადამიანი, რომელსაც ტვინში ჩიპი ჩაუნერგეს. 29 წლის პაციენტმა თქვა, რომ მისი სახელია ნოლანდ არბაუ და რომ ის პარალიზებულია იყო დაახლოებით რვა წლის წინ მომხდარი ავარიის შემდეგ.
არბომ ვიდეოში აჩვენა, თუ როგორ იყენებს გონების ძალას კურსორის გადასაადგილებლად კომპიუტერული ჭადრაკის სათამაშოდ.
"ოპერაცია ძალიან მარტივი იყო", - თქვა მან პრეზენტაციაზე. თუმცა, მან აღიარა, რომ ახალი ტექნოლოგია არ არის სრულყოფილი და ექსპერიმენტს არ ჩაუვლია "გარკვეული გართულებების" გარეშე.
აღნიშნულია, რომ Neuralink მოწყობილობა შექმნილია იმისთვის, რომ წაიკითხოს ტვინის აქტივობა, რათა გაშიფროს, თუ რა მოძრაობას აპირებს ადამიანი, შემდეგ კი აწარმოოს ბრძანება ამ მოქმედების შესასრულებლად.
არბოს ვიდეო გამოვიდა თითქმის სამი წლის შემდეგ, რაც Neuralink-მა გამოაქვეყნა კადრები, სადაც მაიმუნი თამაშობს გონებით პონგს. მაშინ კომპანია გააკრიტიკეს ცხოველებთან მიმართებაში ტვინის იმპლანტის შემუშავების გამო.
მანამდე ილონ მასკმა X-ის კომენტარში პირველად აღიარა, რომ მაიმუნები გამოცდის დროს დაიღუპნენ. ამავე დროს, ის ამტკიცებდა, რომ არცერთი სიკვდილი არ იყო დაკავშირებული იმპლანტაციასთან. თუმცა, WIRED-ის მიერ ჩატარებულმა გამოძიებამ საპირისპირო აჩვენა. ჟურნალისტებმა განიხილეს ვეტერინარული ჩანაწერები, ასევე გამოკითხეს Neuralink-ის ყოფილი თანამშრომელი და მკვლევარები და აღმოაჩინეს, რომ ზოგიერთ ცხოველს ევთანაზია გაუკეთეს მას შემდეგ, რაც მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა თავის ტვინში ჩიპის ჩანერგვის შემდეგ.
მასკმა თქვა, რომ Neuralink-ის პირველ პროდუქტს Telepathy (ტელეპატია) ერქვა. მისი თქმით, ტელეპათია საშუალებას გაძლევთ „უბრალოდ იფიქროთ“, რომ მართოთ თქვენი ტელეფონი ან კომპიუტერი და მათი მეშვეობით „თითქმის ნებისმიერი მოწყობილობა“.