იერუსალიმის პატრიარქი: ადგილობრივი ეკლესიების ერთიანობა აუცილებელია
პატრიარქმა თეოფილემ გაიხსენა ამანის ეკლესიათა წინამძღვართა კონფერენცია და აღნიშნა იერუსალიმის საპატრიარქოს როლი ამ მოვლენაში.
2024 წლის 21 მარტს იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილემ განაცხადა, რომ მართლმადიდებლური ადგილობრივი ეკლესიების ერთიანობა აუცილებელია.
იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილემ ისრაელში რუმინეთის ელჩთან რადუ ჯონაიდთან შეხვედრისას ისაუბრა წმინდა მიწაზე რამდენიმე თვის განმავლობაში მიმდინარე ომზე, განსაკუთრებით ღაზაში არსებულ მძიმე ვითარებაზე.
მხარეებმა ასევე ისაუბრეს იერუსალიმის საპატრიარქოსა და რუმინეთის საპატრიარქოს შორის ურთიერთობებზე.
ამ შეხვედრაზე იერუსალიმის პატრიარქმა ხაზი გაუსვა მართლმადიდებლური ეკლესიების აბსოლუტური ერთიანობის აუცილებლობას და იერუსალიმის ეკლესიის წვლილს ერთიანობის საქმეში.
მისმა უნეტარესმა გაიხსენა 2020 წლის თებერვალში ამანში ადგილობრივი ეკლესიების წინამძღვართა კონფერენცია და აღნიშნა იერუსალიმის საპატრიარქოს როლი ამ მოვლენაში.