რადამ არ დაუჭირა მხარი კიევის რკე-ის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის მიმართვას
უმაღლესმა რადამ არ დაუჭირა მხარი უკრაინის პრეზიდენტისადმი მიმართულ საპარლამენტო მოთხოვნას, რომ კიევის წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი რკე-ის რელიგიურ საზოგადოებას გადაეცეს, იუწყება რელიგიის თავისუფლების ინსტიტუტის ვებგვერდი.
რ.ტისტიკისა და ო.სავჩუკის მიერ ინიცირებულ მიმართვაში ნათქვამია, რომ სახელმწიფომ ეკლესია კათოლიკეებს არ დაუბრუნა, თუმცა ამას ჯერ კიდევ 1991 წელს დაჰპირდა. დეპუტატები ამბობენ, რომ წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია რსკ-ის მორწმუნეების ფულით აშენდა და მორწმუნეები მის რელიგიურ თემში გადაცემას მოუთმენლად ელიან.
პარლამენტის ამ მოთხოვნას მხარი დაუჭირა 205-მა სახალხო დეპუტატმა საჭირო 226-ის ნაცვლად.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის პრემიერ-მინისტრის მტკიცებით კულტურის სამინისტრო მიიღებს ყველა ზომას, რათა კიევის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია 2024 წლის 1 მაისამდე გადავიდეს რკე-ის შემადგენლობაში.