კიკოსის მიტროპოლიტი: ხალხი ეკლესიის გარეშე მორალურად გიჟია
მიტ. ნიკიფორეს თქმით, „თუ ჩვენ დავუშვებთ, რომ მართლმადიდებლობა დაინგრეს ჩვენში, მაშინ ჩვენ სასიკვდილო განაჩენს გამოვიტანთ საკუთარ თავს“.
კვიპროსის მართლმადიდებლური ეკლესიის კიკოსის მიტროპოლიტმა ნიკიფორემ განაცხადა, რომ ადამიანები, რომლებმაც ეკლესია დაკარგეს, მორალურად გიჟები ხდებიან.
მართლმადიდებლობის ტრიუმფის დღეს ქადაგებაში, კიკოსის მიტროპოლიტმა ნიკიფორემ განაცხადა, რომ „თუ ჩვენ დავუშვებთ, რომ მართლმადიდებლობა დაინგრეს ჩვენში, მაშინ ჩვენ თვითონ მოვაწერთ ხელს სასიკვდილო განაჩენს“.
„საკუთარ თავს ჩიხში შევიყვანთ. ჩვენ გავხსნით ჩვენი განადგურების კარიბჭეს. ჩვენი ხალხის ეკლესიისა და მისი მეტაფიზიკური ნუგეშის ჩამორთმევა მიიყვანს მათ მორალურ სიგიჟემდე, სულიერ დახრჩობამდე, ნამდვილ სიკვდილამდე“, - ხაზგასმით აღნიშნა მიტროპოლიტმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ კიკოსის მიტროპოლიტმა ნიკიფორემ უარი თქვა კვიპროსის ეკლესიის წინამძღვართან, გარდაცვლილ არქიეპისკოპოს ქრიზოსტომოსთან თანამსახურებაზე, მეუ-ში მისი პოზიციის გამო.