პატრიარქმა პორფირიმ გაეროსა და ევროკავშირს რელიგიური თავისუფლების დაცვისკენ მოუწოდა
სმე-ის ხელმძღვანელმა გაიხსენა, რომ „ადამიანის და განსაკუთრებით რელიგიური უფლებების პატივისცემა და დაცვა წარმოადგენს ცივილიზაციურ ღირებულებას“.
სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, პატრიარქმა პორფირიმ საერთაშორისო საზოგადოებას, განსაკუთრებით გაეროსა და ევროკავშირს, რელიგიური თავისუფლებისა და მორწმუნეთა უფლებების დაცვისკენ მოუწოდა.
ბელგრადში გამართული კონფერენციის „კოსოვო და მეტოხია - ისტორია და კულტურული მემკვიდრეობა“ გახსნისას პატრიარქმა პორფირიიმ აღნიშნა, რომ „სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სამართლებრივი პოზიციის საკითხი მოლაპარაკებების „ყველაზე რთული პოლიტიკური საკითხია“ კოსოვოსა და მეტოხიაში“.
კოსოვოსა და მეტოხიის ტერიტორიაზე რვა საუკუნოვანი უწყვეტი არსებობის შემდეგ სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესია ვერ იქნება მხარე კოსოვოსა და მეტოხიას სტატუსზე რაიმე პოლიტიკურ მოლაპარაკებებში და შეთანხმებებში“, - განაცხადა პატრიარქმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ადამიანის უფლებების და განსაკუთრებით რელიგიური უფლებების პატივისცემა და დაცვა წარმოადგენს უნივერსალურ ცივილიზაციურ ღირებულებას, რადგან ეს უფლებები ყველას ეკუთვნის და გარანტირებული უნდა იყოს სერბეთის ეკლესიისა და მისი მრევლისთვის“.
„ამგვარად, ადამიანისა და რელიგიის საყოველთაო უფლებები და თავისუფლება არ შეიძლება იყოს სტატუსის მოლაპარაკებებისა და პოლიტიკური შეთანხმებების ნაწილი; ისინი იგულისხმება და გარანტირებულია საერთაშორისო სამართლებრივი აქტებით“, - იხსენებს პატრიარქი პორფირი.
მან მოუწოდა "საერთაშორისო თანამეგობრობას, რომელიც განსახიერებულია გაეროსა და ევროკავშირში, უზრუნველყოს ადამიანის და რელიგიური უფლებების სრული პატივისცემა კოსოვოსა და მეტოხიაში".
ადრე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქ პორფირის აზრით, უკრაინის ხელისუფლების ქმედებები უმე-თან მიმართებაში უკანონობაა.