უმე-ის იურისტებმა საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის ვიდეო მტკიცებულებები გადაიღეს
საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაციები აცნობებენ სასულიერო პირების, მორწმუნეების, უმე-ის იურისტების და მჟკ-ს ჟურნალისტების უფლებების დარღვევის შესახებ.
უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაცია NGO Public Advocacy-ის ხელმძღვანელმა ოლეგ დენისოვმა ჩაწერა ინტერვიუ უმე-ის იურისტ დეკანოზ ნიკიტა ჩეკმანთან. 2024 წლის 26 მარტს არასამთავრობო ორგანიზაცია NGO Public Advocacy -ის YouTube არხზე არის გამოქვეყნებული ეს ვიდეო მტკიცებულება სასულიერო პირებისა და მორწმუნეების უფლებების დარღვევის შესახებ და გადაეცემა საერთაშორისო ორგანიზაციებს.
უმე-ის ადვოკატმა მამა ნიკიტა ჩეკმანმა ისაუბრა უმე-ის მრევლის უფლებების დარღვევის კონკრეტულ ფაქტებზე, უმე-ს თემების ეგრეთ წოდებულ „გადაყვანაზე“ მეუ-ში და ეკლესიების ძალისმიერი გზით ჩამორთმევაზე, მისი ადვოკატის სამუშაო ადგილზე და უმე-ის მორწმუნეების დაცვის იურიდიულ ცენტრში ჩატარებულ ჩხრეკაზე, უმე-ს ჟურნალისტების დაკავებაზე და ა.შ.
„ჩვენ საერთაშორისო საზოგადოების ყურადღებას გავამახვილებთ ამ ფაქტებზე“, - განაცხადა ოლეგ დენისოვმა. „ამ მასალას თქვენს მტკიცებულებად გავავრცელებთ და ასევე, მის საფუძველზე მოვამზადებთ შესაბამის სამართლებრივ საერთაშორისო მიმართვას.’’
უფლებადამცველი ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ როდესაც საქმე ეხება რელიგიურ საკითხებს, ყველა საერთაშორისო საზოგადოება და ყველა ქვეყანა ყურადღებით ეპყრობა ამ სფეროს. განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე ეხება მოქალაქეებს, რომლებიც უბრალოდ აღიარებენ რწმენას, როგორც ეს ხდება უმე-ის მორწმუნეებთან, „მათ მიმართ არ უნდა იყოს პრეტენზია“.
დენისოვმა დაასკვნა, რომ უმე-ის დამცველთა კანონიერი საქმიანობის გარანტიების დარღვევა საერთაშორისო უფლებადამცველების განსაკუთრებულ ყურადღებას მიიპყრობს.
„თუ უკრაინის სამართალდამცავი და სასამართლო სისტემა შეწყვეტს მინიმალური პროცედურული გარანტიების შესრულებას...“, - კომენტარი გააკეთა მან უმე-ის ადვოკატების ჩხრეკაზე.
„ჩვენ ვეცდებით უახლოეს მომავალში მოვაწყოთ თქვენი გამოსვლა გაეროში ადამიანის უფლებათა სესიაზე. საჭირო იქნება საჩივრების მომზადება გაეროს სპეციალურ მომხსენებლებთან, ევროკავშირის იმ კომიტეტებთან, რომლებიც ჩართულნი არიან სიტყვის თავისუფლებისა და რელიგიური თავისუფლებების დაცვაში და განსაკუთრებით, უფლებადამცველებსა და იურისტებთან“, - განაცხადა არასამთავრობო ორგანიზაცია „სახალხო NGO Public Advocacy-ის ხელმძღვანელმა.
როგორც მჟკ წერდა, გაეროს უფლებადამცველებს მოახსენეს უმე-ის მიტროპოლიტების სისხლისსამართლებრივი დევნის შესახებ.