მჟკ-ს ჟურნალისტებისა და უმე-ს იურისტების ჩხრეკა ერთი საქმის ფარგლებში მოხდა
უმე-ის ადვოკატმა განაცხადა, რომ უუს-ს ყველა საგამოძიებო მოქმედება 12 მარტს ჩატარდა იმავე სისხლის სამართლის პროცესის ფარგლებში.
უმე-ის ადვოკატმა დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა YouTube-ის არხზე არასამთავრობო ორგანიზაცია „საზოგადოებრივი ადვოკატირების“ კომენტარში განაცხადა, რომ ჩხრეკა მის სამუშაო ოფისში, უმე-ის იურიდიული თავდაცვის ცენტრში და უმე-ის ჟურნალისტების საცხოვრებელ სახლებში, 2024 წლის 12 მარტს, მოხდა ერთი სისხლის სამართლის პროცესის ფარგლებში.
ადვოკატის თქმით, უუს-მ იმავე დღეს ჩაატარა ჩხრეკა ადვოკატებისა და მართლმადიდებელი ჟურნალისტების ოფისებსა და საცხოვრებელ სახლებში.
„მათ თქვეს, რომ ჩხრეკა ტარდებოდა სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 233 მუხლის მე-3 ნაწილის საფუძველზე, გადაუდებელ შემთხვევებში“, - აღნიშნა დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა.
მისი თქმით, ასეთი ჩხრეკა შეიძლება განხორციელდეს მხოლოდ მაშინ, როცა ვინმეს სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება და ა.შ., არის ასევე გარკვეული პროცედურა ადვოკატების შემთხვევაშიც. ჩხრეკა წესების დაცვით არ მომხდარა, უფრო მეტიც, ერთ-ერთ ადვოკატთა ოფისში უუს-ს თანამშრომლებმა კარი შეამტვრიეს.
უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელის ოლეგ დენისოვის განმარტების საპასუხოდ მჟკ-ს ჟურნალისტების დაკავებებთან დაკავშირებით, მამა ნიკიტამ აღნიშნა, რომ უუს-ს ყველა საგამოძიებო მოქმედება განხორციელდა იმავე სისხლის სამართლის პროცესის ფარგლებში.