კვლევა: დაბალი შობადობის გამო, კაცობრიობა გადაშენდება 22-ე საუკუნეში
The Lancet-ის მიერ გამოქვეყნებულ ანგარიშში ნათქვამია, რომ 2040 წლისთვის შობადობის მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად შემცირდება აფრიკის ფარგლებს გარეთ ყველა რეგიონში, ხოლო 2075 წლისთვის კაცობრიობა გადაშენების პირას იქნება.
მეცნიერებმა გამოაქვეყნეს გრაფიკი, რომლის მიხედვითაც "შობადობის მთლიანი მაჩვენებელი", რომელიც უნდა იყოს მინიმუმ 2.1 ერთეული მოსახლეობის დონის შესანარჩუნებლად, სწრაფად ეცემა და საუკუნის ბოლოს, მკვლევარების აზრით, "კაცობრიობა გადაშენდება".
ამასთან, მონაცემები არ მოიცავს როგორც აშშ-ს, ისე ევროპას, სადაც შობადობა განახევრებულია 1980 წლიდან.
გარდა ამისა, 2075 წლისთვის შობადობა კრიტიკულ დონემდე დაეცემა სუბსაჰარის აფრიკაში.
ერთადერთი ქვეყანა, რომელიც ამ ტენდენციას ეწინააღმდეგება, არის ისრაელი. მისი „ნაყოფიერების მაჩვენებელი“ სტაბილურად რჩება 2.9 ერთეულზე.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ინსტიტუტის მონაცემებით, უკრაინის დემოგრაფიული და ეკონომიკური მდგომარეობა დამთრგუნველია.