აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი დუმენკოს შეხვდა უკრაინაში, – მედია
5-6 მაისს აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი მეუ-ს მეთაურს სერგეი (ეპიფანე) დუმენკოს შეხვდა უკრაინაში ვიზიტის ფარგლებში.
5-6 მაისს უკრაინაში ვიზიტის დროს აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი შეხვდა უკრაინის პრეზიდენტს ვლადიმერ ზელენსკის, პრემიერ მინისტრს დენის შმიგალს, საგარეო საქმეთა მინისტრს დიმიტრი კულებოს და ასევე მეუ-ს მეთაურს სერგეი (ეპიფანე) დუმენკოს, გადმოსცემს «Новое Время».
აშშ-ს სახელმწიფო მდივანის მოვალეობის შემსრულებელმა ევროპასა და ევრაზიაში ფილიპ რიკერმა აღნიშნა, რომ ჩინოვნიკი «ურყევად მხარს უჭერს უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას რუსეთის აგრესიის პირობებში, რომელიც დღესაც გრძელდება».
გარდა ამისა, ბლინკენი ხელს შეუწყობს ინსტიტუციური რეფორმების უწყვეტ პროგრესს და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლიის პროგრამას, «რაც არის უკრაინის დემოკრატიული ინსტიტუტის ჩამოყალიბების გასაღები, ეკონომიკური განვითარებისა და ევროატლანტიკური მომავლის საწინდარი».
ადრე აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილმა სპეციალურმა წარმომადგენელმა უკრაინაში კურტ ვოლკერმა დუმენკოსთან ერთად განიხილა ქვეყანაში კონფესიათა შორის არსებული ვითარება.