დემოგრაფია უკრაინაში. ფოტო: top.today.ua დემოგრაფია უკრაინაში. ფოტო: top.today.ua
უკრაინის სოციალური პოლიტიკის სამინისტრომ გამოაქვეყნა 2040 წლამდე ქვეყნის დემოგრაფიული განვითარების სტრატეგიის პროექტი, იუწყება დეპარტამენტის ვებგვერდი.
პროექტში ჩამოთვლილია უკრაინის განვითარების დემოგრაფიული გამოწვევები და საფრთხეები, კერძოდ, მოსახლეობის სწრაფი კლება შობადობის ჭარბი სიკვდილიანობის გამო, შრომითი მიგრაცია მუდმივი გახდა, ყირიმის, დონეცკისა და ლუგანსკის რეგიონების ნაწილის ანექსია, ასევე ომი რუსეთის ფედერაციასთან. სოციალური პოლიტიკის სამინისტრო ქვეყნის მოსალოდნელ დემოგრაფიულ მაჩვენებლებს აქვეყნებს.
აღნიშნულია, რომ უკრაინაში სიცოცხლის საშუალო ხანგრძლივობა შემცირდა. მამაკაცებისთვის – 66,4 წლიდან 57,3 წლამდე, ქალებისთვის – 76,2 წლიდან 70,9 წლამდე.
სიცოცხლის ხანგრძლივობის შემცირება დაკავშირებულია „მასობრივ დასაქმებასთან მავნე და სახიფათო პირობებში, ავტოსაგზაო შემთხვევების გაზრდა, ალკოჰოლის გამოყენება, ფსიქოაქტიური ნივთიერებების მოხმარება და მოწევა, მოსახლეობის არასაკმარისი ინფორმირებულობა ჯანსაღი ცხოვრების წესის შესახებ, სოფლად სამედიცინო მომსახურების დაბალ ხელმისაწვდომობასა და ხარისხთან. კეთილდღეობის დაბალ დონესთან და გაზრდილ სიღარიბესთან“.
დოკუმენტში ასევე ნათქვამია, რომ უკრაინის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიებზე ამჟამინდელი მოსახლეობა 31,5 მილიონს შეადგენს,
ხოლო შობადობის მაჩვენებელი 1-მდე შემცირდა 2020 წლის მაჩვენებელთან შედარებით - 1,2-დან (2012 წელს ეს იყო 1,5).
როგორც მჟკ იტყობინება, მორფის მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ ადრე განაცხადა, რომ მსოფლიო მთავრობა ცდილობს შეამციროს ადამიანების რაოდენობა პლანეტაზე, რათა შექმნას გლობალური დიქტატურა და ერთიანი რელიგია.