მისმა უნეტარესმა იქადაგა, რატომ გრძნობდნენ წმინდანები გამოქვაბულში თავს, როგორც სამოთხეში
უმე-ის წინამძღვრის თქმით, „ღმერთის პოვნა არა კოსმოსში ან სხვა ადგილებში, არამედ საკუთარ სულში - უნდა იყოს ადამიანის მთავარი სურვილი“.
2024 წლის 31 მარტს კიევ-პეჩერის ლავრაში მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ ყველა მორწმუნეს მიულოცა პეჩერსკის ყველა წმინდანის დღესასწაული. თავის ქადაგებაში მან თქვა, თუ როგორ მოახერხეს წმიდა ასკეტებმა მრავალი წლის განმავლობაში ცხოვრება გამოქვაბულებში სინათლისა და პრაქტიკულად საკვების გარეშე და თავს ბედნიერად გრძნობდნენ, იტყობინება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
„იმ ასკეტებს, რომლებიც გამოქვაბულებში იზოლირებულნი იყვნენ, ჰქონდათ პატარა ფანჯარა, საიდანაც იღებდნენ სეფისკვერს და ჭიქა წყალს და ასე ცხოვრობდნენ მრავალი წლის განმავლობაში. ფიზიოლოგიურად შეუძლებელია ადამიანმა იცხოვროს ისეთ ადგილას, სადაც ირგვლივ აბსოლუტური სიბნელეა. იქ წმიდა მამები ცხოვრობდნენ და მათთვის ეს გამოქვაბული სამოთხეს ჰგავდა“, - იქადაგა უმე-ის წინამძღვარმა.
მისი თქმით, „ღვთის შუქმა აავსო ისინი შიგნიდან და მიანიჭა მათ სიხარული და ბედნიერება“.
მისმა უნეტარესმა მორწმუნეებს მოუწოდა წმინდანების მსგავსად, სულში იპოვონ ღმერთი.
„ღმერთის პოვნა არა კოსმოსში ან სხვა ადგილებში, არამედ ადამიანის სულში - უნდა იყოს ადამიანის მთავარი სურვილი“, - თქვა მან. „ყოველი ადამიანის ამოცანაა შეინარჩუნოს სულიერი და ფიზიკური სიწმინდე, რაც ადამიანს აქცევს ამ ღვთაებრივი სინათლის ჭურჭლად, რომელსაც სულიწმიდის მადლი ჰქვია.
როგორც წინამძღვარმა აღნიშნა, ეს სინათლე ადამიანს ბედნიერებას ანიჭებს, მიუხედავად იმისა, ვინ არის და რა პირობებში ცხოვრობს.