სახალხო დეპუტატი: ხელისუფლება ითხოვს ხუსტის ეპარქიის სასულიერო პირების მობილიზაციის დამალვას
დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა ისაუბრა ხუსტის ეპარქიის მღვდლების იძულებით მობილიზებაზე, რომლებიც არ ექვემდებარებოდნენ გაწვევას.
სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა გადაცემა „Evening.live“-ს ეთერში ისაუბრა, თუ როგორ მოახდინეს იძულებით მობილიზება ხუსტის ეპარქიის ხაზინადარის და მდივანის. სახალხო დეპუტატმა ვიდეო ტელეგრამ-არხზე გამოაქვეყნა.
კერძოდ, მან თქვა, თუ როგორ მოხდა ხუსტში მღვდლების მობილიზაცია: მამაკაცი, რომელსაც სამი მცირეწლოვანი შვილი ჰყავს, სახლიდან უცნობმა პირებმა გაიტაცეს. რამდენიმე დღის შემდეგ კი გაიტაცეს ხუსტის ეპარქიის კიდევ ერთი მღვდელი, რომელიც მისი მეუღლის მეურვეა, რომელმაც ინსულტი მიიღო. ახლა მას იურისტები ვერ უკავშირდებიან.
„უშიშროების სამსახური ან სხვა სამართალდამცავი სამსახური ახორციელებს ზეწოლას ამ ადამიანებზე, რომ არ გაავრცელონ ეს ინფორმაცია“, - -აღშფოთებულია სახალხო დეპუტატი.
დმიტრუკმა აღნიშნა, რომ მობილიზაციის შესახებ კანონი ჯერ არ არის მიღებული: „რა მოხდება, როცა ეს ქმედებები დაკანონდება?!“, დაასკვნა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, მარტში, ხუსტის საკადრო და სოციალური მხარდაჭერის ტერიტორიული ცენტრების და პოლიციის თანამშრომლებმა დააკავეს უმე-ის ეპარქიის ორი სასულიერო პირი, მიუხედავად სამხედრო სამსახურიდან კანონიერი გათავისუფლებისა.