ლიტველმა მიტროპოლიტმა რუსეთის მსოფლიო ეროვნული საბჭო დატოვა თავისი ანტისაომარი პოზიციის გამო
ვილნისა და ლიტვის მიტროპოლიტმა განაცხადა, რომ არ ეთანხმება მსოფლიო რუსეთის სახალხო საბჭოს ყრილობაზე მიღებული დოკუმენტის შინაარსს.
ვილნისა და ლიტვის მიტროპოლიტმა ინოკენტიმ (ლმე მს) გამოაცხადა უთანხმოება რუსეთის მსოფლიო ეროვნული საბჭოს XXV კონგრესზე მიღებულ შემაჯამებელ დოკუმენტთან და გამოაცხადა, რომ ის ტოვებს მრეს-ს შემადგენლობას. ამის შესახებ მან LRT.lt-ისთვის მიცემულ კომენტარში განაცხადა.
„ჩვენ ცალსახად ვგმობთ აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ და მუდამ ვლოცულობთ ამ სისხლიანი ომის სწრაფად დასრულებისთვის, ასევე ლიტვის სახელმწიფოს ხალხისთვის, მთავრობისა და არმიისთვის. ლიტვის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ ყველა დონეზე დაგმო უკრაინის ომი“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ინოკენტიმ.
ეპისკოპოსის განცხადებით მიუხედავად იმისა, რომ ის მსეს-ის წევრია, მისი მონაწილეობა ფორმალურ ხასიათს ატარებდა და ახლა, ომის საწინააღმდეგო პოზიციის გამო, რომელსაც ლიტვაც იცავს, ტოვებს ამ ორგანიზაციას.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ დაგმო მსოფლიო რუსეთის ეროვნული საბჭოს საბოლოო დოკუმენტი, რომელიც უკრაინაში ომს „წმინდად“ მოიხსენიებს და დასძენს, რომ ბოლოს უკრაინა უნდა „შევიდეს რუსეთის ექსკლუზიური გავლენის ზონაში“.