უმე-ს დელეგაციამ წმინდა ცეცხლი უკრაინაში ჩამოაბრძანა
უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის ოფიციალურმა დელეგაციამ წმინდა ცეცხლი უკრაინაში ჩამოაბრძანა, რომელიც დღეს იერუსალიმში ქრისტეს აღდგომის ტაძარში გარდამოვიდა.
როგორც უმე-ს საინფორმაციო სამსახური Facebook გვერდზე იტყობინება, იერუსალიმის პატრიაქმა თეოფილე lll წმინდა ცეცხლი უმე-ს დელეგაციას ოფიციალურად გადასცა, როგორც მართმადიდებლურ ეკლესიებს შორის დალოცვის ნიშანი.
თვითმფრინავი, რომლითაც წმინდა ცეცხლი უკრაინაში ჩამოაბრძანეს ისრაელში «ბენ-გურიონის» აეროპორტიდან აფრინდა და კიევის საერთაშორისო აეროპორტში დაეშვა 18:40 საათზე.
აეროპორტში უმე-ს დელეგაციამ, რომელსაც მეთაურობდა უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის საქმეთამმართველი ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი (პაკანიჩი), წმინდა ცეცხლი გაუზიარა ჟურნალისტებს, მორწმუნეებს, კიევის ეპარქიის სასულიერო პირებს.
კიევიდან წმინდა ცეცხლს მიაბრძანებენ უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის ყველა ეპარქიაში.
წმინდა ცეცხლს კიევში ღვთისმშობლის წმინდა მიძინების სახელობის ტაძარში მიაბრძანებენ დაახლოებით 23:00 საათზე.
ადრე მჟკ წერდა, რომ 2021 წლის 1 მაისს იერუსალიმში აღდგომის ტაძარში ქრისტეს საფლავიდან წმინდა ცეცხლი გადმოვიდა კიევის დროით 13:55 საათზე.