მჟკ-ს ჟურნალისტები გაეროს "სინდისის პატიმრების" სიაში მოხვდებიან, დენისოვი
საერთაშორისო სამართლებრივი დაცვა მოეწყობა მათთვის, ვინც ჟურნალისტურ საქმიანობასთან დაკავშირებული შეხედულებების გამო დააკავეს.
საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა ოლეგ დენისოვმა განაცხადა, რომ 2 აპრილს გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს 55-ე სესიაზე გამოცხადდა მჟკ-სა და ,,პერში კაზაცკი’’-ს ჟურნალისტების დევნის ფაქტები.
ადვოკატმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საერთაშორისო სამართლებრივი დაცვა მოეწყობა მათთვის, ვინც ჟურნალისტურ საქმიანობასთან დაკავშირებული შეხედულებების გამო დააკავეს.
„ის ადამიანები, რომლებიც დღეს უმე-ის სპიკერებად დასახელდნენ, ჩვენ მიერ შეყვანილ იქნებიან სინდისის პატიმართა სიაში - ადამიანები, რომლებსაც რელიგიური ნიშნით დევნიან“, - განაცხადა უფლებადამცველი ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა.
დენისოვმა ისაუბრა მთელ რიგ სირთულეებზე, რომლებიც უნდა დაიძლიოს, რათა საერთაშორისო დონეზე დამტკიცდეს, რომ მართლმადიდებელი ჟურნალისტები დაკავებულები არიან სწორედ მათი პროფესიული საქმიანობისთვის. კერძოდ, პროკურატურა სასამართლო პროცესამდე მათი ბრალდების ყველა დეტალს არ ამხელს.
„თუმცა, იმის გათვალისწინებით, რომ მჟკ და ,,პერში კაზაცკი’’ დიდი ხანია აშუქებენ უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევას, ჩვენ ვიპოვით მიზეზებს, რომ თვალყური ვადევნოთ ამ საქმეებს და მუდმივად დავსვამთ კითხვას, რატომ დააკავეს ეს ადამიანები. ჩვენ ასევე დავაკვირდებით მათი პატიმრობის პირობებს და თუ იქნება დარღვევების ფაქტები, საჩივრებით მივმართავს საერთაშორისო ორგანოებს“.