მეუ-სთვის წმინდა ცეცხლი «ახალი ფოსტით» ჩამოაბრძანეს
მეუ-სთვის წმინდა ცეცხლი, რომელიც ქრისტეს საფლავზე გარდამოვიდა 2021 წლის 1 მაისს, უკრაინაში ჩამოაბრძანეს «მორწმუნეებმა და კეთილმა ადამიანებმა».
წმინდა მიქაელის სახელობის ოქროს გუმბათიან მონასტერში 2 მაისს მიაბრძანეს წმინდა ცეცხლი, რომელიც იერუსალიმიდან ჩამოიტანეს «ახალი ფოსტით».
«წმინდა ცეცხლი მართმადიდებლურ საკათედრო ტაძარში ჩამოაბრძანეს კეთილი ნების მორწმუნეებმა სამგზავრო რეისით "ახალი პოსტა გლობალი"», – იუწყება განხეთქილებაში მყოფთა საინფორმაციო საიტი.
როგორც «არქიეპისკოპოსმა» აგაპიტ გუმენიუკმა დააკონკრეტა, წმინდა ცეცხლი იერუსალიმიდან მეუ-ს მორწმუნეებისათვის ჩამოაბრძანეს.
შეგახსენებთ, უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის ოფიციალურმა დელეგაციამ წმინდა ცეცხლი უკრაინაში 1 მაისს ჩამოაბრძანა, რომელიც მათ იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილემ გადასცა, როგორც კანონიკურ ეკლესიებს შორის დალოცვა.