ფაქტები უმე-ს დევნაზე დაფიქსირებულია 250 გვერდიან მოხსენებაში, -ამსტერდამი
2024 წლის 3 აპრილს უმე-ს ამერიკელმა ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა თავის საიტზე X გამოაქვეყნა ვიდეო, სადაც კიდევ ერთხელ მოუწოდა დღის წესრიგიდან მოიხსნას კანონპროექტი №8371 და განაცხადა, რომ გადასცემს უკრაინის ხელისუფლების წარმომადგენლებს დოკუმენტების მორიგ პაკეტს.
თავის გამოსვლაში ამსტერდამმა ციტირება გაუკეთა უმე-ს სსკგ-ს 28 მარტის განცხადებას, რომელიც ეხება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის პოზიციას რმე-ს განკარგულებაზე „რუსული სამყარო“. მან აღნიშნა, რომ დაურთავს ამას დოკუმენტაციას, რომელსაც გადასცემს უკრაინის ხელისუფლების წარმომადგენლებს.
ადვოკატმა ასევე აღნიშნა, რომ კანონპროექტი №8371 უნდა მოიხსნას დღის წესრიგიდან.
„ეს კანონპროექტი, რომლის მიზანია უმე-ს განადგურება, სხვა არაფერია, თუ არა სიძულვილის ენის გამოვლინება“,-თქვა მან.
იურისტმა ასევე დაამატა, რომ „ომის დროს თავდასხმები ქრისტიანებზე, მორწმუნეების გამოდევნა ეკლესიებიდან, იმ ადგილების აკრძალვა მოქალაქეებზე, სადაც მათ შეუძლიათ ილოცონ, სრულიად მიუღებელია. და რომ ეს ახლა გახდა უკრაინის ხელისუფლების პოლიტიკა, არ შეიძლება არც მოწონება, არც მხარდაჭერა.“
რობერტ ამსტერდამმა განაცხადა, რომ ღებულობს შეკითხვებს უმე-ს სასულიერო პირებისა და მორწმუნეების ასეთი დევნის მტკიცებულებებთან დაკავშირებით.
სამართალდამცველმა აღნიშნა, რომ მოაზადა მოხსენება ეკლესიაზე შეტევის მრავალ ფაქტზე, ლავრასა და სემინარიაზე შეტევის ჩათვლით. ეს არის 250 გვერდიანი მტკიცებულება, რომელიც აღწერს უმე-ს მორწმუნეების უფლებების დაღვევის სიტუაციებს უკრაინაში მხოლოდ რამდენიმე თვის განმავლობაში.