ზელენსკი მღვდლების დაჯავშნაზე: ამას სერიოზული არგუმენტაცია სჭირდება
პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ სასულიერო პირების მობილიზაციისგან დაცვის საკითხმა შეიძლება გამოიწვიოს ბუნტი, რითაც რუსეთის ფედერაცია ისარგებლებს.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოს პაველ გონჩარუკთან საუბარში თქვა, უნდა ველოდოთ თუ არა მღვდლების ჯარში მობილიზებას, იუწყება Credo. გონჩარუკის თქმით, მან მღვდლების მობილიზაციას დელიკატური საკითხი უწოდა. მისი თქმით, ახლა ეს საკითხი საკანონმდებლო გზით მოგვარდება და მხოლოდ მას შემდეგ, რაც განვითარდება, იქნება შესაძლებელი რაიმეზე კომენტარის გაკეთება.
„თუ ჩვენ ვსაუბრობთ მღვდლების დაჯავშნაზე (მობილიზაციისგან გათავისუფლება- რედ.), მაშინ კანონმდებლებს უნდა მივაწოდოთ ძალიან მკაფიოდ ჩამოყალიბებული და დამაჯერებელი არგუმენტი, თუ რატომ არის ეს საჭირო. პრეზიდენტის თქმით, ეს მნიშვნელოვანია, რათა თავიდან ავიცილოთ არეულობები და საზოგადოებრივი ბუნტი - რითაც, თავის მხრივ, რუსეთს შეუძლია ისარგებლოს“, - გადმოსცა პრეზიდენტის სიტყვები რკე-ის ეპისკოპოსმა.
ასევე, მისი თქმით, ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ როდესაც საქმე ეხება სახელმწიფოს დაცვას, თითოეული ადამიანი მნიშვნელოვანია. პრეზიდენტის თქმით, მას მუდმივად მიმართავენ გარკვეული მოქალაქეების დაჯავშნის თხოვნით. ”მაგრამ ვინ დაიცავს ქვეყანას მაშინ?” - კითხვა დასვა პრეზიდენტმა.
პრეზიდენტთან საუბრის შეჯამებისას, რკე-ის ეპისკოპოსმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პრეზიდენტი მოქმედებს ძალიან ფრთხილად, რადგან თუ რაიმე არასწორად გაკეთდა, შესაძლოა საზოგადოებაში „პანდორას ყუთი“ გაიხსნას. „ერთი სიტყვით, არ დგას მობილიზების საკითხი, არამედ ის, თუ როგორ უნდა მოგვარდეს საკითხი, რათა არ მოხდება სიტუაციის გამწვავება, რომლითაც რუსებს შეუძლიათ ისარგებლონ“, - თქვა რომის კათოლიკური ეკლესიის წარმომადგენელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმაღლესი რადას ეროვნული უშიშროების, თავდაცვისა და დაზვერვის კომიტეტი განაგრძობდა მობილიზაციის შესახებ კანონპროექტში ცვლილებების განხილვას და არ დაუჭირა მხარი სასულიერო პირებისთვის გადავადებისა და დაჯავშნის უზრუნველყოფას.