ხარკოვის ეპარქიამ სამძიმარი გამოუცხადა ქალაქში ღამით მომხდარი თავდასხმის შედეგად დაღუპულთა ოჯახის წევრებს
უმე-ის სასულიერო პირები და მორწმუნეები ლოცულობენ დაღუპული და დაშავებული მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის და საგანგებო სიტუაციების სახელმწიფო სამსახურის მაშველებისთვის.
ხარკოვისა და ბოგოდუხოვსკის მიტროპოლიტმა ონოფრემ სამძიმარი გამოუცხადა 2024 წლის 4 აპრილის ღამეს ხარკოვზე რუსეთის თავდასხმის შედეგად დაშავებულთა ოჯახის წევრებს, იუწყება ეპარქიის პრესსამსახური.
დაზიანდა მშვიდობიანი მოქალაქეების სახლები, დაიღუპა და დაიჭრა ხარკოვის მაცხოვრებლები, მათ შორის საგანგებო სიტუაციების სახელმწიფო სამსახურის თანამშრომლები.
„მორწმუნეთა და სასულიერო პირთა გული მწუხარებით არის სავსე ჩვენი თანამოქალაქეების ტანჯვის გამო. განსაკუთრებით ვლოცულობთ დაჭრილების ჯანმრთელობასა და დაღუპულთა სულის მოსახსენიებლად - მათთვისა, ვინც სიცოცხლე სხვების გადასარჩენად გასწირა. წმინდა წერილში ნათქვამია: „უფრო დიდი სიყვარული არავის აქვს, ვიდრე მას, ვინც სულს გაწირავს თავისი მეგობრებისთვის“ (იოანე 15:13), ჩვენი გულწრფელი პატივისცემა ყველა ჩვენი მხსნელის მიმართ! - ეპისკოპოსმა მიუსამძიმრა თავდასხმის შედეგად დაღუპულთა ოჯახის წევრებსა და ახლობლებს.
ადგილობრივი ხელისუფლების ინფორმაციით, ხარკოვში, რუსული თავდასხმის შედეგად, 4 ადამიანი დაიღუპა და 12 დაშავდა. მეორე დარტყმას დაბომბვის შედეგების აღმოსაფხვრელად მისული საგანგებო სიტუაციების სამსახურის სამი თანამშრომელი შეეწირა. დაღუპული მაშველების სახელები: ვლადისლავ, ვლადიმერ, სერგი.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-ის ოდესის ეპარქიამ ნახევარ მილიონი გრივნა გამოყო დაბომბვის შედეგად დაზარალებულებისათვის.