კიევის სოფიამ ქვიარ ფემინისტურ ორგანიზაციასთან გააფორმა შეთანხმება
კიევის სოფიას ეროვნულ ნაკრძალში გაიხსნა ხერსონელი მხატვრის იანა გოლუბიატნიკოვას გამოფენა «Почути, щоб почати», ქვიარ-ფემინისტური საქველმოქმედო ორგანიზაცია "ინშას" მიერ ორგანიზებული. ამის შესახებ ორგანიზაციის ფეისბუქ-გვერდი იტყობინება.
„წარმოგიდგენიათ ქვიარ ფემინისტური ორგანიზაციის თანამშრომლობა ისეთ ინსტიტუტთან, როგორიც კიევის სოფიაა? ვერც მე წარმოვიდგენდი... მაგრამ ჩემი კოლეგები "ინშადან" გიჟები არიან. ამიტომ, ეს თანამშრომლობა მოულოდნელად შედგა“, - აღნიშნავს ორგანიზაციის ერთ-ერთი მონაწილე გამოფენაზე საუბრისას.
საქველმოქმედო ორგანიზაციის გვერდზე ნათქვამია, რომ ის მხარს უჭერს ლგბტ უმცირესობას და ასევე მუშაობს „საგანმანათლებლო, ადვოკატირებისა და კრეატიულ პროექტებზე ჩვენი მიზნების წინსვლისა და ჩვენი იდეელების რეალიზაციისთვის“.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის აპრილში ფოლკლორულმა ჯგუფმა «Хорея козацька» წარმოადგინა კიევის სოფიაში გამოფენა "Sofia Deisis"-ის გახსნაზე, სადაც წარმოდგენილი იყო ჭურვის ყუთებისგან დამზადებული ხატები. მუსიკოსებმა ჯგუფის ფეისბუქ-გვერდზე გამოაქვეყნეს ვიდეო, სადაც საკურთხევლის წინ ერთ-ერთი შემსრულებელი ტრემბიტას უკრავს.