ევროპაში შეიქმნა რესურსი, რომელიც მოგვითხრობს უკრაინელ „სინდისის პატიმრებზე“
საინიციატივო ჯგუფის წარმომადგენლებმა დაიწყეს კონსულტაციები საერთაშორისო უფლებადამცველ ორგანიზაციებთან, რათა ეპოვათ ყველაზე ეფექტური გზები უმე-ის მორწმუნეების დასაცავად.
უკრაინაში მართლმადიდებელთა დაპატიმრებებისა და გაზრდილი დევნის საპასუხოდ, კერძოდ, მჟკ-ს ჟურნალისტების, „პერში კაზაცკის“ და უფლებადამცველი ორგანიზაციების აქტივისტების დაკავების საპასუხოდ, საზღვარგარეთ შეიქმნა საინიციატივო ჯგუფი.
ამ დროისთვის ჯგუფს აქვს საკუთარი ფეისბუქ-გვერდი სახელწოდებით «Persecution in Ukraine» და მალე გამოჩნდება ვებგვერდი, სადაც განთავსდება ყველა შესაბამისი ინფორმაცია "სინდისის პატიმრების" შესახებ და უკრაინაში ადამიანის უფლებებისა და მორწმუნეების უფლებების მდგომარეობის შესახებ.
ამ საინიციატივო ჯგუფის წარმომადგენლებმა დაიწყეს კონსულტაციები ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, ევროსაბჭოს კომისიებთან და კომიტეტებთან, ევროპარლამენტის და სხვა სახელმწიფოების პარლამენტებთან, რათა ეპოვათ ყველაზე ეფექტური გზები უმე-ის მორწმუნეების, განსაკუთრებით ჟურნალისტების, დევნისგან დასაცავად.
მჟკ წერდა, რომ 2024 წლის 12 მარტს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა ჩაატარა ოპერაცია უკრაინის რელიგიურ სფეროში სიტყვის თავისუფლების განადგურების მიზნით.