უკრაინაში ეროვნულმა კომისიამ დაბლოკა ვებგვერდები, რომლებიც აშუქებდნენ უმე-ის საქმიანობას
ინტერნეტ პროვაიდერები ბლოკავენ ვებსაიტების დომენურ სახელებს ვიზიტორებისთვის, კომუნიკაციისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების სფეროში მთავრობის რეგულაციების მოტივით.
უკრაინაში დაბლოკეს ვებგვერდები, რომლებიც აშუქებდნენ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობას, როგორიცაა უმე-ის სინოდალური ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტი (news.church.ua), მართლმადიდელ ჟურნალისტთა კავშირი (spzh.media) და „მართლმადიდებლური ცხოვრება“ ( pravlife.org), Расколам.нет (raskolam .net).
ინტერნეტ პროვაიდერები ბლოკავენ გადასვლას შემდეგი შეტყობინებით: „გვერდი დაბლოკილია! კომუნიკაციებისა და ინფორმაციის სფეროში სახელმწიფო რეგულირების განმახორციელებელი ეროვნული კომისიის ბრძანებით ან/და ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილებით, ვებ-გვერდი დაბლოკილია.“
როგორც მჟკ იტყობინება, იმის გამო, რომ 2023 წლის 16 დეკემბერს უკრაინის სპეციალური კომუნიკაციებისა და ინფორმაციის დაცვის სახელმწიფო სამსახურმა გამოაქვეყნა განკარგულება, რომლის თანახმადაც უკრაინაში უნდა დაიბლოკოს მთელი რიგი რესურსები, მათ შორის, მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის ვებგვერდი, შეგახსენებთ, რომ ჩვენი სიახლეების გაცნობა შეგიძლიათ სოციალურ ქსელებში.