კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ანდრეი კურაევი პროტოდიაკონის ხარისხში აღადგინა
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყოფილმა სასულიერო პირმა, პროტოდიაკონმა ანდრეი კურაევმა განაცხადა, რომ განკარგულებას მისი მღვდლობის აღდგენის შესახებ 2024 წლის 3 აპრილს მოეწერა.
კონსტანტინოპოლის ეკლესიის წინამძღვარმა, პატრიარქმა ბართოლომეომ გააუქმა პატრიარქ კირილის ბრძანება პროტოდიაკონ ანდრეი კურაევის წმინდა წოდების ჩამორთმევის შესახებ.
თავის სოციალურ ქსელში, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყოფილმა სასულიერო პირმა, პროტოდიაკონმა ანდრეი კურაევმა დაწერა, რომ მან მიიღო „ელექტრონული განკარგულება“. მღვდლის ჩანაწერიდან შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ეს განკარგულება ეხება მის მიმართვას პატრიარქ ბართლომეოსთან.
„ზუსტად 15 წლის წინ ამ დღეს, 5 აპრილს, პატრიარქმა კირილმა წმინდა ისაკის ტაძარში პროტოდიაკონის ხარისხში ამიყვანა. დღეს, ზუსტად 15 წლის შემდეგ, იმავე დღეს, 5 აპრილს ელექტრონული ფოსტით მივიღე განკარგულება...“ - წერს პროტოდიაკონი.
სასულიერო პირმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „თავად ბრძანებულებას (პატრიარქ ბართლომეს - რედ.) ხელი მოეწერა 2024 წლის 3 აპრილს. მაგრამ ისევ ამ დღეს, 2021 წლის 3 აპრილს, იყო პატრიარქ კირილის განკარგულება ჩემი განთავისუფლების შესახებ (მორატორიუმით) ”.