უნეტარესმა ონუფრემ უკრაინელებს ფაშიზმზე გამარჯვების დღე მიულოცა
კიევის მარადიული ხსოვნის პარკში სამამულო ომის დროს დაღუპულთა პარაკლისის გადახდის შуმდეგ უწმინდესმა უკრაინელებს მიმართა.
2021 წლის 9 მაისს კიევის მარადიული ხსოვნის პარკში, მარადიული ცეცხლის მახლობლად კიევისა და მთელი უკრაინის მიტროპოლიტმა სამამულო ომში დაღუპულთა სულის მოსახსენიებელი პანაშვიდი გამართა, რის შემდეგაც უკრაინელ ხალხს ფაშიზმზე გამარჯვების დღე მიულოცა, იტყობინება საკუთარი Facebook გვერდიდან უმე-ს საინფორმაციო სამსახური.
უწმინდესმა ონუფრემ აღნიშნა, რომ ომში დაღუპულებმა თავიანთი სიცოცხლე შესწირეს იმას, რომ დღეს ჩვენ ამ მიწაზე გვეცხოვრა მშვიდობიანად. «ვულოცავ ყველას ფაშიზმზე გამარჯვების დღეს. დღეს ჩვენ ვიხსენებთ იმ მეომრებს და ლიდერებს რომელთაც თავიანთი სიცოცხლე გასწირეს, რათა ჩვენ დღეს ამ მიწაზე მშვიდობიანად გვეცხოვრა», – განაცხადა უწმინდესმა.
მან უკრაინელ ხალხს ასევე მიულოცა აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული. «გილოცავთ აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულს და ფაშიზმზე გამარჯვების დღეს!», – შეაჯამა უნეტარესმა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა ფაშიზმზე გამარჯვების დღეს უნეტარესმა ომში დაღუპულტა სულების მოსახსენიებელი პანაშვიდი გამართა.