დეკანოზ ნიკოლაი დანილევიჩს სისხლის სამართლის კოდექსის ორი მუხლის დარღვევაში ედება ბრალი
დეკანოზ ნიკოლაი დენილევიჩს ეჭვმიტანილის ცნობას გადასცემენ. ფოტო: СБУ დეკანოზ ნიკოლაი დენილევიჩს ეჭვმიტანილის ცნობას გადასცემენ. ფოტო: СБУ
უმე-ის სპიკერს ბრალად ედება უმე-ის ეპარქიების საზღვარგარეთ ხელმძღვანელობა და იქ რუსეთის ფედერაციის ნარატივების პოპულარიზაცია.
12 აპრილს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობის განყოფილების უფროსის მოადგილეს, დეკანოზ ნიკოლაი დანილევიჩს, უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის ორი მუხლის დარღვევაში ედება ბრალი, იუწყება უუს-ს პრესსამსახური.
ეს არის 161 მუხლის მე-2 ნაწილი (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რასის, ეროვნების, რეგიონალური კუთვნილების, რელიგიური მრწამსის და სხვა საფუძვლების მიხედვით) და კონსტიტუციის 436-2 მე-2 ნაწილი (გამართლება, კანონიერად აღიარება, რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა უკრაინის წინააღმდეგ, მისი მონაწილეების განდიდება).
უუს-ის ანგარიშში ნათქვამია, რომ უმე-ს სასულიერო პირმა გაამართლა რუსეთის აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ და აღძრა რელიგიური სიძულვილი. აღნიშნულია, რომ მამა ნიკოლაი ამას აკეთებდა უმე-ის უცხოური ეპარქიების ხელმძღვანელობისას და ლტოლვილებზე სულიერი ზრუნვის საფარქვეშ მათ რუსული ნარატივების პროპაგანდას უწევდა.
გარდა ამისა, მღვდელს ბრალად ედება „საჯარო მოწოდებების გაკეთება რაშისტებთან თანამშრომლობისკენ, რათა ერთობლივად „ელოცათ რუსი ოკუპანტების ჯანმრთელობისა და კეთილდღეობისთვის“.
„ამ გზით ბრალდებული ცდილობდა გავლენა მოეხდინა უცხოეთში უკრაინელების ცნობიერებაზე და ჩვენი ქვეყნის დისკრედიტაციას ახდენდა საერთაშორისო არენაზე. უშიშროების სამსახურის მიერ დაწყებულმა ექსპერტიზამ დაადასტურა მისი ინფორმაციის და ჩვენი სახელმწიფოს წინააღმდეგ დივერსიული საქმიანობის ფაქტები“.
მისი განცხადების საილუსტრაციოდ, უუს-ს პრესსამსახურმა დაურთო რუსეთის ფედერაციაში გაცემული პირადობის მოწმობების, სერთიფიკატების და ბიბლიოთეკის ბილეთის ფოტო, მაგრამ სრული სახელი და გამოშვების წელი გადაშლილია ყველა დოკუმენტზე. გამომძიებლების აზრით, ეს დოკუმენტები შეიძლება მიუთითებდეს, რომ დეკანოზ ნიკოლაის შეიძლება ჰქონდეს რუსეთის მოქალაქეობა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 12 აპრილს, უუს ჩხრეკით მივიდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილესთან, დეკანოზ ნიკოლაი დანილევიჩთან.