მიტროპოლიტ თეოდოსის შემთხვევაში პროკურატურამ კვლავ ვერ შეცვალა მოსამართლე
2024 წლის 15 აპრილს, ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულმა სასამართლომ უარყო ერთ-ერთი "დაზარალებულის" შუამდგომლობა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსის საქმეზე მოსამართლის გასაჩივრების შესახებ. სასამართლო სხდომის ვიდეო ჩერკასიის ეპარქიის ტელეგრამ-არხმა გამოაქვეყნა.
სასამართლომ მოუსმინა „მეუ-ს დაზარალებულ მოძღვარს“, რომელმაც საჩივარი შეიტანა ამჟამინდელი მოსამართლის წინააღმდეგ იმის გამო, რომ ეპისკოპოსი შინა პატიმრობაში დატოვა და პროკურატურამ მოითხოვა მისი პატიმრობა. მისი თქმით, მიტროპოლიტი თეოდოსი აგრძელებს სხვადასხვა ვიდეორგოლების გადაღებას, აკრიტიკებს ხელისუფლებას, რაც, მისი აზრით, მიუღებელია.
უმე-ის ეპისკოპოსის დაცვამ სასამართლოს ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ ეს არ არის პირველი მცდელობა შეცვალონ მოსამართლე, რომელიც არ დააკმაყოფილებს პროკურატურის მოთხოვნას და მსგავს ქმედებას სასამართლოზე ზეწოლა უწოდა.
ორივე მხარის მოსმენის შემდეგ, მოსამართლემ უარყო „დაზარალებულის“ მოთხოვნა მიტროპოლიტის საქმეზე მოსამართლის აცილების შესახებ.
როგორც მჟკ წერდა, 2024 წლის 14 მარტს ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულმა სასამართლომ უარყო პროკურატურის მოთხოვნა მიტროპოლიტი თეოდოსის პატიმრობის შესახებ. 5 აპრილს სასამართლომ ეპისკოპოსს შინაპატიმრობა 60 დღით გაუხანგრძლივა. ერთ-ერთმა „დაზარალებულმა“ მოითხოვა აღკვეთის ღონისძიების გამკაცრება და მოსამართლის აცილება, თუმცა სასამართლომ მისი არგუმენტები არ მიიღო.