მეუ იმედოვნებს პოლონეთის ეკლესიასთან „ევქარისტიულ ზიარებაში“ შესვლას
დრაბინკოს თქმით, პოლონეთის ეკლესია უნდა შევიდეს ზიარებაში მეუ-სთან, „რადგან ასე ვითარდება გარემოებები, ასე მოითხოვს დრო და ეს არის ღმერთის სურვილი“.
მეუ-ს „იერარქი“ ალექსანდრე დრაბინკო იმედოვნებს, რომ პოლონეთის მართლმადიდებლური ეკლესია მის სტრუქტურასთან ევქარისტიულ ზიარებაში შევა. ამის შესახებ უმე-ის ყოფილმა მიტროპოლიტმა პოლონურ რადიოსთან ინტერვიუში ისაუბრა.
დრაბინკოს თქმით, „მთელი პოლონეთის მართლმადიდებლური ეკლესია კი არა, მისი ყველა იერარქია პრორუსულია“.
მან აღიარა, რომ „ისინი არ ცნობენ უკრაინის ადგილობრივ მართლმადიდებლურ ეკლესიას (მეუ-ს)“, მაგრამ განაცხადა, რომ იმედოვნებს, „პოლონეთის მართლმადიდებლური ეკლესია, მისი უნეტარესი საბას ხელმძღვანელობით, მალე აღიარებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ადგილობრივ სტატუსს და ჩვენ შევალთ ევქარისტიულ ზიარებაში“.
„რადგან ასე ვითარდება გარემოებები, ასე ითხოვს დრო და ასე სურს ღმერთს, რომელიც ჩვენთვის განკაცდა, ჯვარს ეცვა და აღდგა, რათა სიყვარული გვქონდეს, როგორც დაგვმოძღვრა. სიყვარული, სიხარული და მშვიდობა, რომელიც უნდა გვაერთიანებდეს“, - განაცხადა დრაბინკომ.
ადრე მჟკ წერდა, რომ მეუ-ს „იერარქმა“, ალექსანდრემ (დრაბინკო), პოლონურ რადიოსადგურ Polskie Radio-სთან ინტერვიუში თქვა, რომ პოლონეთის მართლმადიდებლური ეკლესია ინარჩუნებს თავის აზრს მეუ-სთან დაკავშირებით, „მაგრამ რომელს, ზუსტად არ ახსოვთ“.